Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) w Krakowie wykonali pierwsze w historii „selfie”. Wszystko dzięki polskiemu satelicie o nazwie HYPE o wymiarach zaledwie 5 × 5 × 5 cm. Rozwiązanie zostało w pełni zaprojektowane i zbudowane przez członków Koła Naukowego SatLab AGH we współpracy z Centrum Technologii Kosmicznych AGH.
HYPE został wyniesiony na orbitę 14 stycznia 2025 roku z Centrum Kosmicznego Vandenberg w Kalifornii, USA, na pokładzie rakiety Falcon 9 w ramach misji Transporter-12. Po osiągnięciu orbity na wysokości 525 km, satelita rozpoczął swoją misję, której jednym z celów było wykonanie zdjęcia samego siebie na tle przestrzeni kosmicznej.
Zdjęcie ma symboliczne znaczenie – pokazuje, że polscy studenci są w pionierski sposób obecni w rozwoju eksploracji kosmosu. Jest też zwieńczeniem ciężkiej pracy zespołu, który przez wiele miesięcy zajmował się realizacją tego ambitnego przedsięwzięcia. Budując najmniejszego polskiego satelitę HYPE, młodzi naukowcy z SatLab AGH uczyli się inżynierii satelitarnej od postaw. – prof. Jerzy Lis, Rektor AGH
Co potrafi HYPE?
Oprócz historycznego „selfie”, HYPE jest wyposażony w miniaturowy spektrometr do obserwacji Ziemi. Urządzenie to umożliwia ocenę zanieczyszczenia światłem, monitorowanie pyłów wulkanicznych oraz analizę degradacji obszarów leśnych. Dzięki tym funkcjom, satelita dostarcza cennych danych do badań naukowych oraz edukacyjnych, a studenci AGH zdobywają unikalne doświadczenie w dziedzinie inżynierii kosmicznej i realizacji misji satelitarnych.
źródło: AGH
Dodaj komentarz