Klawiatura. Fot. Pixabay

Klawiatura. Fot. Pixabay

Technologie

Chciał pomóc koledze – został wynalazcą. Młody Polak odebrał prestiżową nagrodę

Filip Piękoś ma 15 lat, a już stworzył bardzo ważne urządzenie dla osób niepełnosprawnych. Inspiracją do opracowania wynalazku była chęć pomocy sparaliżowanemu koledze. Kilka dni temu młody mieszkaniec Jarosławia otrzymał w USA nagrodę za „stworzenie technologii mającą piękny wpływ na ludzkość”.

O przyznaniu nagrody dla Filipa Piękosia poinformował w mediach społecznościowych Maciej Kawęcki. Polak otrzymał drugie miejsce w konkursie organizowanym przez Institute of Electrical and Electronics Engineers. To stowarzyszenie, które zajmuje się rozwojem innowacji technologicznych na rzecz ludzkości.

Nastoletni wynalazca z Jarosławia wygrał z kilkoma tysiącami konkurentów z całego świata.

Potrzebna klawiatura

Filip Piękoś jako pierwszy opracował spersonalizowaną, programowalną klawiaturę ZHELTA K6. Urządzenie może być podłączone do komputera, tableta, smartfona czy telewizora i jest dedykowane osobom z całkowitą nieczynnością kończyn dolnych i górnych.

Wyświetlacz OLED umożliwia podgląd oprogramowania, funkcji klawiszy czy innych informacji.

Inspiracją do opracowania urządzenia, które okazuje się bardzo pomocne dla osób niepełnosprawnych, była sytuacja jednego z kolegów Filipa. Choruje on na stwardnienie rozsiane i z tego powodu nie może obsługiwać komputera za pomocą rąk.

– Zhelta K6 może być aktywowana zarówno mechanicznie, przez wciśnięcie przełącznika, jak i magnetycznie za pomocą przystawki z pointerem. Klawiaturę aktywować można przez zbliżenie pointera do przełącznika klawiatury bezdotykowo – tłumaczył nastoletni wynalazca w programie „Dzień dobry TVN”.

Klawiatura Zhelta K to prawdopodobnie nie ostatnie urządzenie opracowane przez Piękosia. Niedawno ogłosił on, że pracuje nad wersją klawiatury aktywowanej wyłącznie magnetycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *