Kula. Fot. Pixabay

Kula. Fot. Pixabay

Aktualności

Naukowcy ze Szczecina wygrali prestiżowy konkurs. Stworzyli najlepszą kulę na świecie

Kilka dni temu w San Francisco doszło do nie lada sensacji. W międzynarodowej rywalizacji, w której także brały udział renomowane amerykańskie uczelnie, zwyciężyli studenci z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Co było przedmiotem konkursu?

FCR Bowling Ball to międzynarodowy konkurs dla studentów z całego świata, który odbył się podczas Amerykańskiego Instytutu Betonu. Młodzież akademicka rywalizowała w dziedzinie projektu i konstrukcji kuli do kręgli ze specjalnej mieszanki betonowej z włóknami.

W tym roku w zmaganiach wzięły udział 33 zespoły z całego świata, m.in. USA, Indii czy Kanady.

„Trud się opłacił”

Zwycięski zespół ze Szczecina. Fot. ZUT

Zwycięski zespół ze Szczecina. Fot. ZUT

Tegoroczny konkurs FCR Bowling Ball wygrali studenci z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w składzie: Julia Błaż, Karolina Iwańska, Malwina Kulaga, Karol Czyżyk, Adam Kamiński, Janusz Kozanecki oraz Aleksander Łuczak z Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Studenci przygotowywali się pod opieką prof. Marii Kaszyńskiej oraz dra. inż. Norberta Olczyka.

Młodzi naukowcy ze Szczecina do rywalizacji przygotowywali się ponad dwa lata. Ich udział w konkursie został dofinansowany przez kilka podmiotów, m.in. firmę Budimex oraz NDI.

O przygotowaniach do udziału w rywalizacji opowiedziała opiekun zespołu studentów prof. Maria Kaszyńska:

–W ostatnich miesiącach drużyna spędzała w laboratorium całe weekendy. Trud się opłacił, ponieważ ich betonowa kula okazała się bezkonkurencyjna – najdokładniej odpowiadała narzuconym wymiarom i wadze, miała właściwie osadzony środek ciężkości i uzyskała najlepsze parametry w testach wytrzymałościowych – mówi prof. Maria Kaszyńska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *