Huta Miedzi Cedynia. Fot. KGHM

Huta Miedzi Cedynia. Fot. KGHM

Technologie

Huta Miedzi „Cedynia” obchodzi podwójne święto

W dolnośląskim Orsku znajduje się huta miedzi z długimi tradycjami. Zakład należący do KGHM obchodzi w tym roku jubileusz swojego istnienia. Jednak w Hucie Miedzi „Cedynia” jest jeszcze jeden powód do świętowania.

Huta Miedzi „Cedynia” powstała w 1979 roku. W tym roku obchodzone jest 45-lecie istnienia Huty. Oddział KGHM to jeden z największych zakładów przetwórstwa metalu, znajduje się tu jedna z czterech największych walcowni miedzi w Europie.

W HM „Cedynia” powstaje walcówka o średnicy 8 mm. Produkt jest wytwarzany w wyniku ciągłego topnienia, odlewania i walcowania. Zakład w Orsku jest bardzo nowoczesny, przetwarza się tu elektrolitycznie rafinowaną miedź katodową.

Produkty, które powstają w HM „Cedynia” spełniają oczekiwania wymagających odbiorców. Walcówka o średnicy 8 mm jest wykorzystywana głównie do produkcji miedzianych żył w kablach energetycznych, przewodach emaliowanych oraz sznurach elektrycznych. Produkty z zakładu KGHM trafiają m.in. do branży motoryzacyjnej, AGD, telekomunikacyjnej i energetycznej.

8 milionów ton walcówki

Huta Miedzi Cedynia. Fot. KGHM

Huta Miedzi Cedynia. Fot. KGHM

W tym roku HM „Cedynia” świętuje nie tylko 45-lecie. Kilka dni temu przedstawiciele KGHM poinformowali, że zakład wyprodukował 8 milionów ton walcówki.

– Huta Miedzi „Cedynia” świętuje podwójnie. Oddział KGHM obchodzi swój jubileusz a wysoką produkcją potwierdza swoją wydajność i wiarygodność. Jesteśmy świadomi, jak istotną rolę odgrywamy w dostarczaniu surowców niezbędnych do produkcji energii, zwłaszcza w kontekście rosnącego znaczenia zrównoważonych źródeł – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Zakład w Orsku można określić „zieloną hutą”. Jest to związane z niewielkim oddziaływaniem obiektu na środowisko. Ponadto HM „Cedynia” znajduje się w zielonym otoczeniu – łąk, pól i lasów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *