Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #93: Walcówka

W naszym słowniku przemysłowym wyjaśniamy nie tylko skomplikowane procesy czy specyfikę różnych maszyn. Przedstawiamy także znaczenie terminów, którymi posługują się pracownicy fabryk. Wiecie już, że gąska to nie tylko nazwa popularnego ptaka, ale także wyrób hutniczy, natomiast formatką określamy materiał ucięty na żądną długość. A czy wiecie, co to jest walcówka?

Walcówka. Fot. Frank Vincentz, Wikipedia

Walcówka. Fot. Frank Vincentz, Wikipedia

Zacznijmy od tego czym jest walcowanie. To proces polegający na kształtowaniu materiału między obracającymi się walcami, tarczami, rolkami lub innymi narzędziami płaskimi, które zmieniają swoje położenie względem siebie.

W ten sposób otrzymujemy walcówkę, czyli wyrób hutniczy wyróżniający się niewielkim w stosunku do długości przekrojem poprzecznym. Możemy otrzymać walcówkę o różnym przekroju – kwadratowym, okrągłym, sześciokątnym lub prostokątnym.

Pręty i kształtowniki

Drut na szpuli. Fot. ArnoldReinhold, Wikipedia

Drut na szpuli. Fot. ArnoldReinhold, Wikipedia

Walcówka może przybrać formę prętów lub kształtowników. Do czego można wykorzystać te produkty?

Wszystkie pręty charakteryzują się okrągłym przekrojem poprzecznym. Materiały o bardzo niewielkiej średnicy nazywamy drutami. To produkty dobrze znane z odcinka programu „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy na temat powstawania kabli średniego napięcia. Bowiem druty lub pręty znajdują zastosowanie podczas produkcji lin, łączeniach w zbrojeniach czy jako przewody elektryczne. Cały proces produkcji kabli począwszy od ciągnienia walcówki możecie zobaczyć w odcinku u góry strony.

Drut w przeciwieństwie do innych prętów jest materiałem sztywnym i miękkim.

Inna forma walcówki, czyli kształtownik, może być także produkowany z tworzyw sztucznych, np. PCV.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *