Fot. Pixabay

Fot. Pixabay

Aktualności

Inteligentne oprawy oświetleniowe czy symulator przepływu pasażerów w terminalu. Rusza kolejna edycja programu dla start-upów z rozwiązaniami dla przemysłu

Trwa rekrutacja do programu akceleracyjnego „Scale Up”. Będzie to 3 edycja projektu organizowanego przez Krakowski Park Technologiczny. Dotychczas w programie wzięły udział 23 star-upy, które dostarczyły innowacyjnych rozwiązań dla sektora przemysłowego. Na co mogą liczyć uczestnicy „Scale Up”?

Kontynuujemy intensywną pracę nad otwartością polskich średnich i dużych przedsiębiorstw na innowacje, dając jednocześnie startupom niepodważalne szanse na rozwój najbardziej naturalny z możliwych – poprzez pozyskanie strategicznego klienta. Budujący jest przede wszystkim fakt pozyskania różnych odbiorców technologii z wielu perspektywicznych sektorów gospodarki – mówi Maryla Wojcieszek, ekspert ds. Programów Akceleracyjnych, DRS PARP.

Program akceleracyjny KPT trwa 6 miesięcy. Każda „młoda” (mniej niż 5 lat działalności) spółka może liczyć na usługi doradcze, mentoring” oraz dofinansowanie grantu do 200 tys. zł. Tę kwotę firma będzie mogła wydać na przetestowanie produktu i dopasowanie go do potrzeb odbiorców. To, co interesuje początkujących przedsiębiorców to możliwość nawiązania kontaktu z dużymi partnerami biznesowymi. W ramach KPT Scale Up przedstawiciele start-upów będą mogli nawiązać współpracę z największymi polskimi spółkami jak np. Grupa Tauron czy Grupa Azoty

– Zdecydowaliśmy się sięgnąć kolejny raz po narzędzie jakim jest ScaleUp. Wyniki programu Pilot Maker pokazały nam, że jest to świetny sposób na znajdowanie biznesowych, szybko wdrażalnych rozwiązań, bazując na filozofii open innovation. Tym razem szukamy rozwiązań z obszaru smart city, smart home, Industry 4.0 oraz inteligentnych sieci dystrybucyjnych, czyli szeroko rozumianej digitalizacji. – mówi Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Tautron Polska Energia. – Podmioty rekrutowane przez akcelerator nie tylko poszerzą strumień projektów, którym będziemy się przyglądać, ale również zapewnią wybranym profesjonalny i całościowy program rozwoju kompetencji biznesowych – dodaje z kolei Grzegorz Kądzielawski, wiceprezes Grupy Azoty S.A.

Jakie przykładowo rozwiązania dostarczają start-upy w ramach programu Scale Up? Są to m. in. technologie z automatyki przemysłowej jak np. siłownik elektryczny do pantografu tramwajowego z ręczną możliwością ściągania czy automat do montażu komponentów „luzem” (bez opakowania) zastępujący montaż ręczny przez operatora. W ramach programu aplikują także spółki, zajmujące się produkcją urządzeń usprawniających efektywność energetyczną (np. oprogramowanie pozwalające na energooszczędną gospodarkę świetlną i eliminowanie niepotrzebnego działania oświetlenia, czy urządzenie wytwarzające energię cieplną i elektryczną z biopaliw oraz węgla). Swoja aplikację mogą zgłaszać także star-upy, które proponują rozwiązania w zakresie optymalizacji wykorzystania zasobów jak np. urządzenia optymalizujące zarządzanie odpadami i kanałami ich utylizacji.

Przedstawiciele Krakowskiego Parku Technologicznego zauważają, że jeden z uczestników programu – firma Optical Electronics tworząca inteligentne oprawy oświetleniowe – tylko w I półroczu 2019 zrealizuje kontrakty na łączną kwotę 2 mln zł.

Do programu KPT Scale Up mogą aplikować przedsiębiorstwa, które posiadają co najmniej prototyp produktu B2B lub rozwiązania dla przemysłu, nie działają dłużej niż 5 lat na rynku oraz nie były notowane na giełdzie.

KPT przyjmuje zgłoszenia do 20 lutego. Początek III edycji jest zaplanowany na maj tego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *