Transport LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG S.A.

Transport LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG S.A.

Aktualności

Intensyfikacja. Coraz więcej gazu dociera do terminalu w Świnoujściu

W ciągu ostatnich tygodni okazało się, jak bardzo istotne dla naszego bezpieczeństwa energetycznego było utworzenie gazoportu w Świnoujściu. Zwiększona ilość dostaw skroplonego gazu powoduje, że zakręcenie kurków przez Gazprom, nie musi oznaczać kłopotów. PGNIG podało kilka ważnych informacji o liczbie dostaw i stanie zatłoczenia magazynów.

Transport LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG S.A.

Transport LNG do terminalu w Świnoujściu. Fot. Polskie LNG S.A.

Dzisiaj (4 maja) do terminalu im. Lecha Kaczyńskiego dotarła 163 dostawa skroplonego gazu ziemnego. Tylko w ciągu ostatnich dziewięciu dni PGNIG odebrała jeszcze trzy kolejne ładunki.

Zresztą w ostatnim okresie PGNiG chwali się rekordowymi wynikami dostaw skroplonego gazu. W marcu do gazoportu w Świnoujściu przypłynęło pięć transportów, natomiast w maju planowane przyjęcie jest sześciu statków, które zapewnią skroplony gaz ziemny.

– Import LNG to jeden z fundamentów naszych działań dywersyfikacyjnych, których efektem jest wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Intensyfikacja dostaw drogą morską jest naszą odpowiedzią na kryzys na europejskim rynku gazu, który rozpoczął się już w ubiegłym roku. Wydarzenia ostatnich dni, kiedy Gazprom przestał realizować kontrakt jamalski, tylko potwierdzają słuszność naszej strategii. To m.in. dzięki dodatkowym dostawom LNG możemy zatłaczać podziemne magazyny gazu, których zapasy stanowią dodatkową gwarancję niezakłóconych dostaw do naszych odbiorcówtwierdzi Iwona Waksmundzka-Olejniczak, Prezes PGNiG.

Według PGNiG stan polskich rezerw jest dużo lepszy od średniej europejskiej. O ile poziom gazu w polskich magazynach wynosi 80%, to średnia Starego Kontynentu oscyluje wokół 33%.

Najpopularniejsze kierunki dostaw

Najważniejszym dostawcą skroplonego gazu ziemnego jest Katar. Z państwa Bliskiego Wschodu otrzymaliśmy 99 dostaw. Drugim z najpopularniejszych kierunków są Stany Zjednoczone (47 ładunków) oraz Norwegia. Ponadto otrzymaliśmy pojedyncze dostawy z Nigerii oraz Trynidadu i Tobago.

Według PGNiG skroplony gaz stanowi obecnie 25% wolumenu importowego spółki. Obecnie mamy zarezerwowane 6,2 mld m3 gazu rocznie, a już za dwa lata dostawy mają zwiększyć się do 8,3 mld m3 w ciągu roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *