Aktualności

Trwa budowa tunelu pod Świną. „Najtrudniejsze prace zostały już wykonane” [ZDJĘCIA]

Oczekiwanie na prom. Tak często wygląda rzeczywistość mieszkańców Świnoujścia, którzy wiele minut spędzają w korkach, aby móc się przemieścić między wyspą Wolin a Uznam. Jak zapewnia prezydent miasta – za rok o tej porze nie będzie już takiego problemu.

Obecnie, aby móc przedostać się z jednej strony Świny na drugą, mieszkańcy i turyści muszą skorzystać z przeprawy promem. Ze względu na niewystarczającą przepustowość często wiąże się to z długim oczekiwaniem na transport.

Z tego powodu, podjęto decyzję o budowie tunelu, który ma połączyć obie części Świnoujścia.

Jak przebiegają prace?

Tak przebiegają prace nad budową tunelu. Fot. tunel-swinoujscie.pl

Tak przebiegają prace nad budową tunelu. Fot. tunel-swinoujscie.pl

Aktualnie kończą się pracę związane z budową wyjść ewakuacyjnych z tunelu. Nie była to prosta operacja, gdyż dwa wyjścia musiały zostać wykonane metodą mrożeniową.

Wszystkie prace tunelowe zawsze są obarczone dużym ryzykiem, te prace są realizowane bezpiecznie, mam nadzieję, że w ten sposób również zakończymy etap realizacji wyjść mrożeniowych – a jesteśmy właśnie na jego ukończeniu – powiedział Sławomir Skraba, kierownik budowy z firmy PORR.

Oprócz budowy wyjść ewakuacyjnych trwają także prace związane z montażem robotów instalacyjnych w tunelu, instalowane są m.in. wsporniki do kabli oświetleniowych i systemów bezpieczeństwa.

Za rok o tej porze…

Długość tunelu między wyspą Wolin a Uznam to ok. 3,2 km. Koszt całego projektu oscyluje wokół 900 mln zł.

Wszystkie prace nad budową przeprawy mają zakończyć się pod koniec roku, natomiast tunel będzie gotowy do użytku w maju 2023 r.

– W przyszłym roku o tej porze na pewno (turyści i mieszkańcy – przyp.red) nie będą już stali na promie czy czekali w kolejce. Całą szeroką drogą – to dwa pasy po 3,5 m i pobocze – będą mogli dojechać do Świnoujścia – powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Źr. Cyt.: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *