Wiele razy pisaliśmy o różnych inwestycjach i technologiach związanych z grupą Orlen. Tym razem udało nam się zobaczyć jak działają rafinerie polskiego koncernu naftowego. Przyjrzeliśmy się procesom pozyskiwania paliwa oraz innych cennych surowców, takich jak: benzyna, paliwo lotnicze, oleje napędowe, smary, asfalt czy koks.
Rafineria to nie tylko miejsce, w którym wytwarza się paliwo. To cały kompleks zakładów, których produkty mają kluczowe znaczenie dla całej gospodarki. Na terenie Polski działają cztery rafinerie. Największa i najnowocześniejsza znajduje się w Płocku. Zajmuje ona powierzchnię 250 hektarów, ale już niedługo jej wielkość zwiększy się do 300 hektarów
Skąd bierze się ropa w polskich rafineriach? Kluczowym miejscem jest naftoport w Gdańsku, gdzie przypływają tankowce z ropą naftową z różnych miejsc, m.in. Arabii Saudyjskiej, Kuwejtu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy z Norwegii.
Podstawowym procesem przerobu ropy naftowej jest destylacja. W wyniku tego procesu powstają m.in. LPG, lekkie, średnie i ciężkie benzyny oraz olej napędowy. Pozostałości tego procesu poddawane są różnym technikom pogłębionego przerobu, w wyniku czego uzyskuje się kolejne wartościowe produkty. O tym, czym jest technologia DCU, procesy hydrokrakingu oraz ekstrakcji, dowiesz się z naszego odcinka.
Orlen posiada dwa zakłady petrochemiczne – w Płocku oraz w czeskim Litvinowie. Płocki zakład petrochemiczny jest jednym z najnowocześniejszych i największych zakładów tego typu w Europie. Zakład petrochemiczny pozwala na przedłużenie łańcucha przerobu ropy naftowej. Etylen i propylen, który wytwarzany jest w zakładach służy do produkcji m.in. środków chemicznych, sprzętu AGD, urządzeń elektronicznych, części samochodowych i wielu innych.
Na terenie płockiego zakładu trwa właśnie dynamiczna rozbudowa nowego kompleksu Olefin III. To największa tego typu inwestycja w całej Europie na przestrzeni ostatnich 20 lat.
Dodaj komentarz