Fabryki w Polsce

Jak działa robot współpracujący? [VIDEO]

Obsługa prasy krawędziowej. Konfekcjonowanie kabli. Szybkie przezbrojenie. Pakowanie detali. To tylko przykłady możliwości robota współpracującego, zwanego też cobotem. W programie „Fabryki w Polsce” odkrywamy dla Was tajniki pracy tego urządzenia.

Cobot Sawyer to nowoczesny robot, które może zastępować pracownika w żmudnych czynnościach. Urządzenie charakteryzuje się elastyczną adaptacją, jest także łatwe w ustawianiu.

Praca robota została zaprogramowana w taki sposób, aby nie utrudniała czynności człowieka. Operator może w każdej chwili zatrzymać urządzenie bez konieczności wyłączania mocy. Ponadto w robocie zamontowano ograniczenie mocy i siły. Oznacza to, że prędkość, moment obrotowy i ruch są tak zaprogramowane, by urządzenie nie uszkodziło człowieka.

Oprócz tego Sawyer posiada system wizyjny Cognex, który umożliwia lokalizowanie przedmiotów czy inspekcję części. W urządzeniu funkcjonuje również System Pozycjonowania Robota, dzięki któremu system może śledzić otoczenie i automatycznie dostosowywać polecenie (w zależności od miejsca, w którym się znajduje).

Urządzenie jest w stanie pełnić różnorodne zadania. Są to np. odbieranie komponentów z wtryskarek, konfekcjonowanie pakowania czy rozładunek linii.

Oto opis ostatniego z zadań: –  Robot współpracujący Sawyer pobiera detale z transportera i układa do kartonów zbiorczych według wcześniej zaprogramowanego schematu. Pracownikowi obsługującemu linię pozostaje jedynie wymienić kartony – czytamy na stronie cobot-sawyer.pl.

One thought on “Jak działa robot współpracujący? [VIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *