Do czego używana jest splotarka? Jakie czynności wykonywane są w patentowni, a jakie w trawialni? Do czego służy takie urządzenie, jak ciągadło? Wszystkiego o ważnych procesach przy produkcji drutów i lin stalowych dowiecie się z odcinka programu „Fabryki w Polsce”. Warto zobaczyć!
Tradycje produkcji we włocławskim zakładzie sięgają… 1895 roku. Wtedy to powstała Fabryka Wyrobów Drucianych C.Klauke. Początkowo produkcja skupiała się głównie na drutach kolczastych i drucianych siatkach, ale z biegiem kolejnych lat we Włocławku wytwarzane były także m.in. liny żelazne i liny stalowe, przeznaczone dla różnych branż przemysłu.
Po zakończeniu I Wojny Światowej synowie Klaukego – właściciele fabryki – wrócili do rodzinnych Niemiec, a fabryka została sprzedana przemysłowcowi – Józefowi Grundlandowi, który uruchomił kilka nowych wydziałów.
Po 1945 roku włocławska fabryka została znacjonalizowana. Zakład funkcjonował odtąd jako Włocławska Fabryka Lin i Drutu. Warto podkreślić, że w latach 70. wybudowano nowoczesny zakład we wschodniej dzielnicy Włocławka.
W 1994 roku fabryka została sprywatyzowana, lecz czternaście lat później – na wskutek kryzysu finansowego i zadłużenia – złożono wniosek o upadłość Drumetu SA.
Dzisiaj właścicielem zakładu ze 124-letnią przeszłością jest amerykański gigant – Wire Co World Group, jeden z największych producentów lin i wyrobów z drutu. Fabryka Drumetu dostarcza swoje produkty do 20 krajów świata, w Europie Zachodniej, USA, Afryce i Azji.
Produkty Drumetu mogą mieć zastosowanie w wielu branżach. Są one wykorzystywane m.in. w przemyśle morskim, lotniczym, motoryzacyjnym oraz budowlanym.
Dodaj komentarz