Tak wyglądają panele fotowoltaiczne Bruk-Bet Solar. Fot. Bruk-Bet Solar

Tak wyglądają panele fotowoltaiczne Bruk-Bet Solar. Fot. Bruk-Bet Solar

Technologie

Jak powstają panele fotowoltaiczne? Bruk-Bet Solar zdradza kulisy produkcji

Panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne w polskich domach. To dobry sposób na wykorzystanie promieniowania słonecznego, gdyż można je wykorzystać do wytwarzania energii elektrycznej. Jednym z producentów tych urządzeń jest firma Bruk-Bet Solar, która podzieliła się z nami informacjami dotyczącymi fabrykacji paneli fotowoltaicznych.

Budowę urządzenia można porównać do formy kanapki – do urządzenia dodawane są kolejne warstwy materiałów i elementów. Co może niektórych zadziwić powstawanie paneli fotowoltaicznych zaczyna się od warstwy wierzchniej. Dlatego pierwszym krokiem jest przygotowanie szkła.

Szkło solarne powinno cechować się najmniejszym współczynnikiem refleksyjności. Chodzi przecież o to, by pochłaniało jak najwięcej światła. Następnie na czyste szkło nakładana jest folia EVA, pełniąca rolę enkapsulanta, który w trakcie procesu laminacji będzie hermetyzował ogniwo.

Kolejnym krokiem jest lutowanie. Tą czynność w firmie Bruk-Bet Solar wykonują stringery. To urządzenia, które nakładają z bardzo dużą dokładnością taśmę lutowniczą na wiązki przewodzące ogniwa. Następnie pracownicy przygotowują odpowiedni rozkład ogniw, pozycjonują je względem siebie i przyklejają tasiemki, aby ogniwa w trakcie laminacji nie przemieściły się poza obrzeża szkła.

Tak wyglądają panele fotowoltaiczne Bruk-Bet Solar. Fot. Bruk-Bet Solar

Tak wyglądają panele fotowoltaiczne Bruk-Bet Solar. Fot. Bruk-Bet Solar

Ważny moment w czasie produkcji paneli fotowoltaicznych to test elektroluminescencyjny. – Działanie to można nazwać pewnego rodzaju prześwietleniem. Maszyna wykonuje zdjęcie elektroluminescencyjne. Następnie pracownik weryfikuje zdjęcie, ogniowo po ogniwie, pod kątem występowania błędów lub mikropęknięć. Jeżeli zostanie wykryta jakaś nieprawidłowość, dane ogniwo jest wymieniane. Testy modułów są zapisywane i przechowywane, a klient może uzyskać dostęp do wykonanych pomiarów – informuje Bruk Bet Solar.

Po nałożeniu drugiej warstwy folii EVA następuje jeden z najważniejszych procesów przy produkcji, czyli laminacja – zespolenie wszystkich elementów. Te zadania wykonuje trzykomorowy laminator, który zgrzewa folię, a jednocześnie zapewnia odpowiedni stopień usieciowienia.

Na sam koniec procesu produkcji pracownicy firmy zamykają moduł w aluminiowej ramie oraz instalują gniazdo przyłączeniowe. Ostatnim elementem procesu produkcyjnego są testy w komorze symulatora światła słonecznego. Firma Bruk-Bet Solar przywiązuje duże znaczenie do odpowiedniego sprawdzania swoich produktów.

– Jako jedyny producent w Polsce i jeden z niewielu na świecie, poddaliśmy nasze produkty ekstremalnym testom przyspieszonego starzenia, które odzwierciedlają rzeczywiste zużycie modułu przez kilkadziesiąt lat pracy. Działania te umocniły nasza pozycję największego producenta modułów PV na rynku fotowoltaiki w Polsce – informuje Bruk-Bet Solar.

Firma jest częścią spółki Bruk-Bet, która działa w branży budowlanej od prawie czterdziestu lat. W 2011 r. uruchomiono w Tarnowie nowoczesną fabrykę modułów fotowoltaicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *