Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #44: Latająca piła

W naszym słowniku przemysłowym kilkukrotnie analizowaliśmy różne rodzaje pił, które są wykorzystywane w zakładach produkcyjnych. Czas na kolejną z nich.

Latająca piła to urządzenie, które porusza się na specjalnym wózku i po zaprogramowaniu określonej długości synchronicznie ucina materiał. Maszyna jest wykorzystywana przy cięciu materiałów wymagających użycia piły o większej wydajności oraz szybkości.

– Prędkość pracy ostrza musi być zsynchronizowana z prędkością przemieszczania się taśmociągu. W tym celu mierzona jest ta ostatnia, a wynik pomiaru przetwarzany jest w kontrolerze napędu piły. Po odcięciu fragmentu materiału ostrze jest zatrzymywane i przemieszczane z powrotem do pozycji wyjściowej – tak funkcjonowanie urządzenia wyjaśnia Monika Jaworowska na łamach portalu AutomatykaB2B.

Latającą piłę stosuje się przy cięciu prętów bądź profili stalowych oraz drewnianych. Dlatego urządzenie znajdziemy w fabryce firmy Profil NR, producenta stalowych profili. Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób latająca piła jest tu wykorzystywana, to zobaczcie odcinek programu „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy w zakładzie tej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *