Fabryki w Polsce

Jak powstaje rezystor hamowania do tramwajów? [VIDEO]

Każdy tramwaj posiada rezystor hamowania. W jakim celu jest stosowany? Z jakich elementów się składa? Jak przebiega kontrola urządzenia? Zobaczcie najnowszy odcinek programu „Fabryki w Polsce”.

– Rezystor hamowania wykorzystywany jest podczas hamowania maszyn elektrycznych. Maszyny takie są napędzane silnikami sterowanymi przemiennikami częstotliwości – falownikami (inverter). Pozwala to na płynną i dynamiczną zmianę prędkości. Układ taki podczas hamowania dynamicznego pracuje jako prądnica i zwraca prąd do sieci, która jest w stanie go przyjąć do określonej jego wartości. Powyżej tej wartości energia elektryczna hamowania musi być wytracona w inny sposób i tym celu stosuje się rezystor hamowania, który wytraca tą energię, zamieniając ją w ciepło – informuje  na swojej stronie internetowej firma Simpax, producent urządzenia. To polska firma, która – oprócz wymienionego w programie urządzenia – wytwarza również rezystory trakcyjne, uziemiające, rozruchowe czy obciążające.

Rezystory hamowania znajdują głównie zainteresowanie u producentów urządzeń transportowych, a także w przemyśle budowlanym, morskim czy energetycznym.

Jaki jest czas produkcji standardowych rezystorów? Simpax przedstawia, że te w przedziale mocy 50W-50kW są wytwarzane w okresie trzech do pięciu dni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *