Fabryki w Polsce

SPECJALNIE DLA WAS: Jak powstaje Pepsi? [VIDEO] 

Tego produktu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Pepsi, popularny napój gazowany towarzyszy nam od kilkudziesięciu lat. Jednak z pewnością wielu z Was jest ciekawych, jak przebiega jego produkcja. W tym celu odwiedziliśmy największy europejski zakład koncernu – w Michrowie.  

 

Z oczywistych powodów w programie nie możemy odsłonić wszystkich tajemnic produkcji Pepsi. To wiedza ściśle strzeżona, do której dostęp na całym świecie ma niewielu pracowników. 

Jednak z programu dowiecie się kilku istotnych informacji. Z jakiej wody powstaje Pepsi? Jakie parametry badają technicy w laboratorium? Na czym polega unikalność technologicznej linii „Jambo”. O tym (i nie tylko!) w najnowszym odcinku programu Fabryki w Polsce EXTRA! 

Pepsico 

Caleb Bradham. To on, farmaceuta z Północnej Karoliny miał pod koniec XIX wieku opracować recepturę napoju Pepsi. Kilkadziesiąt lat później produkt zaczął być popularny na całym świecie – już w 1950 r. Pepsi była obecna w 60 krajach.

Trzeba jednak pamiętać, że cały koncern Pepsico to nie tylko popularny napój gazowany. W 1965 r. doszło do podpisania umowy pomiędzy Donaldem Kendalem, ówczesnym prezesem Pepsi-Cola oraz Hermanem Layem – prezesem Frito-Lay. To połączenie doprowadziło do tego, że obecnie amerykańska firma jest wiodącym producentem napojów bezalkoholowych i przekąsek.

– Dziś PepsiCo jest jedną z najbardziej podziwianych firm, której produkty dostępne są w ponad 200 krajach i regionach na całym świecie, a każda z 22 najlepiej sprzedających się marek generuje w ciągu roku przychody przekraczające jeden miliard dolarów amerykańskich – informuje koncern na swojej stronie internetowej. 

Oprócz Pepsi, amerykańska firma produkuje także takie napoje, jak: 7UP, Lipton Ice TeaMirinda czy Mountain Dew. Natomiast w spożywczych” zakładach powstają chipsy i chrupki – m.in. Lay’sCheetosTwistos czy Star Chips. 

A od kiedy Pepsi jest obecna w Polsce? Pierwszy napój nad Wisłą zagościł w latach 70., natomiast zakłady produkcyjne powstały dwadzieścia lat później. Obecnie Pepsico posiada fabryki w Michrowie, Żninie, Grodzisku Mazowieckim oraz Tomaszowie Mazowieckim.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *