Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #21: Ciągnienie drutu

Spokojnie! W naszym słowniku przemysłowym piszemy jedynie o poważnych procesach czy urządzeniach, które można obserwować na halach produkcyjnych. Pomimo zbieżności słownej z innym określeniem – ciągnienie drutów czy prętów także się do nich zalicza. Jaki jest cel takiej czynności?

Ciągnienie drutu to proces technologiczny, który polega na przeciągnięciu materiału przez otwór matrycy (tzw. ciągadła) pod wpływem siły.

Zanim przystąpimy do procesu ciągnienia, należy zaostrzyć końcówki materiału, tak aby maszyna mogła odpowiednio uchwycić przedmiot. Następnie materiał jest nawijany na bęben ciągarki i zachodzi odpowiednia obróbka metalu. Jeżeli jesteście ciekawi, jak w praktyce wygląda ten proces to koniecznie zobaczcie odcinek programu „Fabryki w Polsce” z zakładu firmy Drumet. Przedstawialiśmy w nim pełen proces produkcji drutów i lin.

Co się dzieje z materiałem w wyniku ciągnienia? Podstawowy cel to zmniejszenie przekroju poprzecznego materiału – następuje zredukowanie średnicy metalu, przy jednoczesnym wydłużeniu jego powierzchni.

Warto dodać, że w wyniku ciągnienia zmieniają się także właściwości obrabianego przedmiotu. Drut czy pręt stają się bardziej odporne na zginanie czy rozciąganie.

Co więcej produkty, które powstały pod wpływem ciągnienia są bardzo precyzyjne i posiadają gładką powierzchnię.

W programie przedstawiliśmy także proces ciągnienia „na mokro”. Tak wytwarzane są wyroby, które powinny charakteryzować się wysoką czystością, jak np. taśmy zszywkowe.

W wyniku procesu ciągnienia powstają m.in. druty, pręty czy kształtowniki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *