Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #26: Pilarka ramowa

Na rynku znajdziemy wiele pilarek, które różnią się od siebie np. budową czy zastosowaniem. Możemy skorzystać z pił tarczowych, stołowych, ręcznych, łańcuchowych czy taśmowych. Natomiast w dzisiejszym słowniku przemysłowym chcielibyśmy szerzej przedstawić…

 

… pilarkę ramową. Choć możemy się także spotkać z określeniami „trak ramowy” czy „gater” (drugie z terminów używano w przeszłości).

Podstawowym zadaniem tego urządzenia jest przecinanie (przecieranie) drewna na cieńsze kawałki wzdłuż włókien. Pilarka ramowa jest w stanie przeciąć bardzo grube kłody czy gałęzie (nawet o średnicy 40 cm) na cieniutkie deski czy łaty. W zależności od kierunku ruchu piły rozróżniamy pilarki ramowe pionowe i poziome.

– W zależności od umiejscowienia napędu, traki są instalowane w pomieszczeniach jedno- lub dwukondygnacyjnych (z tzw. podtraczem). Napęd na ramę piłową przenoszony jest z silnika poprzez przekładnie klinowe, łańcuchowe i mechanizm korbowodowy. Posuw materiału realizowany jest za pomocą rowkowanych walców, a podawanie i odbiór materiału odbywa się najczęściej z wykorzystaniem wózków poruszających się po torowisku – taki opis funkcjonowania pilarki ramowej możemy znaleźć w dokumentacji Państwowej Inspekcji Pracy, która szczegółowo reguluje możliwości korzystania z urządzenia oraz obowiązki operatora maszyny.

Użytkownik pilarki ramowej może dokonać rozcięcia na tarcicę obrzynaną, czyli taką  o obrobionych czterech płaszczyznach i krawędziach czoła. Niemniej na tym rodzaju traku jesteśmy w stanie także dokonać rozcięcia na tarcicę nieobrzynaną, gdzie krawędzie boczne nie są obrabiane.

W których zakładach najczęściej korzysta się z traków ramowych? Z pewnością urządzenie znajdziemy w wielu tartakach, gospodarstwach leśnych i rolnych czy fabrykach przemysłu meblarskiego.

Z pilarki ramowej korzystają również pracownicy firmy Kaczkan, wykorzystujący trak do  przecinania drewna na cieńsze elementy, które będą stanowić wierzchnią warstwę parkietu. Cały proces produkcji podłóg drewnianych możecie zobaczyć w jednym z odcinków programu „Fabryki w Polsce”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *