Fabryki w Polsce

Jak przebiega proces termoformowania tworzyw sztucznych?

Maxform, jedna z kluczowych firm branży termoformowania, pozwoliła przyjrzeć się technologii, w której tworzone są różnego rodzaju komponenty z tworzyw sztucznych. Czym jest w ogóle termoformowanie? Jakie znaczenie mają procesy wielkogabarytowe i wysokonakładowe? Te zagadnienia przybliża nowy film na kanale Fabryki w Polsce!

Maxform od 2009 roku działa na rynku, dostarczając produkty dla branż takich jak automotive, budowlana oraz reklamowa. To firma zorientowana na ekologię. Znaczna część energii zużywanej przez zakład pochodzi z farmy fotowoltaicznej, co wpisuje się w ekologiczną politykę firmy. Resztki tworzywa są poddawane recyklingowi – materiały takie jak ABS i PCV są rozdrabniane, a następnie wykorzystywane do produkcji nowych płyt i profili. Dzięki dbałości o detale oraz innowacyjne podejście Maxform może się pochwalić faktem, że aż 70 procent materiałów pochodzi z recyklingu, co wpływa na zrównoważony rozwój firmy.

Firma specjalizuje się w dwóch głównych typach termoformowania: wielkogabarytowym i wysokonakładowym. Proces wielkogabarytowy stosowany jest, gdy produkowane są duże elementy, takie jak obudowy maszyn rolniczych. Tutaj arkusz tworzywa formowany za pomocą specjalnych grzałek i systemu próżniowego, gdzie temperatury sięgają 150–400 stopni Celsjusza. Kiedy tworzywo stygnie, następują procesy skrawania oraz kontroli.

W przypadku procesu wysokonakładowego, wykorzystywanego do produkcji np. opakowań spożywczych, linia jest zoptymalizowana pod kątem szybkości i precyzji, dzięki czemu w jednym cyklu produkowanych jest wiele sztuk jednocześnie. Folia z tworzywa sztucznego przechodzi kolejno przez stacje: formującą, sztancującą i sztaplującą, a gotowe elementy trafiają do pakowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *