Fot. Tectum Group

Fot. Tectum Group

Artykuł sponsorowanyTechnologie

Jak zadbać o bezpieczeństwo dachów? Ważne wskazówki dla właścicieli fabryk

Żywotność każdego dachu jest ograniczona. Ta część budynku jest najbardziej narażona na działanie czynników atmosferycznych. Deszcz, śnieg, wiatr to czynniki, które zdecydowanie wpływają na osłabienie wytrzymałości dachu. Może to stanowić istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników budynku.

Dodatkowo, w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieszczelności pokrycia dachowego obiektów przemysłowych, narażone zostają linie produkcyjne działające wewnątrz obiektu. To może zaburzyć płynny przebieg procesów produkcyjnych, co naraża przedsiębiorstwo na ogromne straty finansowe.

Żeby mieć pewność, że dach fabryki czy przedsiębiorstwa jest w pełni wytrzymały, warto zapytać o zdanie fachowców. Za pomocą specjalistycznych narzędzi są oni w stanie sprawdzić na ile nasz dach jest w pełni sprawny. Profesjonaliści także zaproponują oraz wykonają konkretne rozwiązania. Dzięki nim będziemy pewni, że żadna wichura ani śnieżyca nie sprawi nam niemiłej niespodzianki.

Firmą, która oferuje tego typu usługi jest Tectum Group. Ze względu na specyfikę swoich prac grupa adresuje swoją ofertę, głównie do klientów biznesowych, instytucji publicznych oraz właścicieli obiektów przemysłowych.

Jakie działania mogą zaproponować pracownicy Tectum Group?

Różne warianty przeglądów

Przegląd dachu. Fot. Tectum Group

Przegląd dachu. Fot. Tectum Group

Podstawową czynnością, od której należy zacząć proces zapewnienia funkcjonalności i bezpieczeństwa dachu jest przegląd techniczny. Zaleca się wykonywanie takiej czynności cyklicznie dwa razy w ciągu roku. Realizując takie działania jesienią właściciel zakładu będzie mieć pewność, że dach wytrzyma trudne zimowe warunki atmosferyczne. Natomiast, jeśli przegląd zostanie powtórzony w okresie wiosennym, to będzie można zobaczyć w jaki sposób wspomniane czynniki oddziaływały na konstrukcję przez ostatnie kilka miesięcy.

Pracownicy Tectum Group oferują możliwość wykonania różnego typu przeglądów dachów.

W ramach wersji podstawowej wykwalifikowany personel jest w stanie wykryć widoczne wady na powierzchni dachu, wywinięciach pionowych oraz attykach. Przegląd będzie w pełni udokumentowany, a w raporcie znajdą się zdjęcia, opisy techniczne oraz zalecenia do dalszego użytkowania dachu.

Tectum Group oferuje także dwa bardziej zaawansowane przeglądy. W ramach badania rozszerzonego firma, oprócz czynności z pakietu podstawowego, zobowiązuje się do wykonania punktowej naprawy pokrycia dachowego. Są to czynności mające na celu szybką reakcję na zły stan konstrukcji.

– Lepiej zapobiegać, niż leczyć, natomiast w przypadku zaistnienia sytuacji kryzysowej która powoduje przeciek, bądź miejscowy stan poszycia regularnie się pogarsza co możemy zauważyć, warto zastosować naprawy punktowe które nie dadzą co prawda gwarancji na szczelność, ale zminimalizują ryzyko – informują przedstawiciele firmy.

Pracownicy Tectum Group są w stanie wykonać także przegląd kompleksowy. Dzięki niemu, poza działaniami z pakietu rozszerzonego, przeprowadza się także m.in. czyszczenie wpustów dachowych oraz koryt z zanieczyszczeń powstałych na skutek użytkowania konstrukcji.

Gruntowny remont to większe oszczędności?

Remont dachu. Fot. Tectum Group

Remont dachu. Fot. Tectum Group

Wspomnieliśmy już o naprawach punktowych. Może się jednak okazać, że dach w celu zapewnienia bezpieczeństwa i komfortu użytkowników, musi przejść o wiele bardziej zaawansowaną naprawę.

Pracownicy Tectum Group na podstawie wizji lokalnej, przeglądu technicznego oraz analizy nieszczelności będą w stanie wskazać, czy optymalnym rozwiązaniem nie okaże się kompleksowa renowacja dachu. W przypadku termomodernizacji mogą na to również wskazywać zmieniające się wymogi prawno-technologiczne dotyczące obiektów przemysłowych.

Jednak bardziej zawansowany remont dachu nie musi oznaczać większych kosztów operacji. Wręcz przeciwnie – w dłuższej perspektywie będzie można sporo oszczędzić.

– Wieloletni budynek może mieć zastosowane materiały zarówno hydro jak i termoizolacyjne znacznie gorszych właściwości aniżeli aktualne produkty oferowane na rynku. Remont dachu uwzględniający termomodernizację otwiera zatem przed właścicielem budynku lub zarządcą nieruchomości szansę na zoptymalizowanie współczynników determinujących energooszczędność budynku – informują przedstawiciele Tectum Group.

Dachowe systemy bezpieczeństwa

Systemy bezpieczeństwa. Fot. Tectum Group

Systemy bezpieczeństwa. Fot. Tectum Group

W okresie zimy zarządca jest zobowiązany do odśnieżania dachów. Warto pamiętać, że niezależnie od stopnia nachylenia pracownicy wykonujący różnego typu czynności na dachach powinni korzystać z odpowiednich systemów asekuracyjnych. Właściciel fabryki czy przedsiębiorstwa powinien zamontować takie środki na dachach swoich budynków.

W tym przypadku firma Tectum Group również oferuje kilka rozwiązań.

Na dachach Waszych fabryk można choćby zainstalować system punktowy. Składa się on z punktów asekuracyjnych, które montuje się we wcześniej wyznaczonych miejscach, najczęściej nieopodal krawędzi dachu, świetlika czy innych miejsc, w których istnieje ryzyko upadku z wysokości.

Innym z rozwiązań, które mogą chronić pracowników na dachach jest system linowy. W tym przypadku pracownik będzie miał zdecydowanie większą swobodę poruszania się po powierzchni dachu i dotrze do wielu trudnodostępnych miejsc.

Tectum Group oferuje także szereg innych rozwiązań, jak balustrady czy siatki zabezpieczające. Szerzej o tych środkach przeczytacie TUTAJ.

Przegląd dachu, badanie szczelności, dachowe systemy bezpieczeństwa, naprawy punktowe oraz kompleksowa modernizacja dachu. Wszystkie te działania wykonują pracownicy Tectum Group. TUTAJ zapoznacie się z ofertą firmy.

[ARTYKUŁ SPONSOROWANY przez Tectum Group]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *