Budynki dawnej kopalni Grodziec. Fot. Adrian Tync, CC BY-SA 4.0

Budynki dawnej kopalni Grodziec. Fot. Adrian Tync, CC BY-SA 4.0

Przemysłowe historie

#Kalendarium Przemysłowe: Powstanie kopalni Grodziec

Grodziec to jedno z ważniejszych miejsc na dawnej mapie przemysłowej Polski. To tutaj znajdowała się najstarsza polska cementownia czy znany browar. W dzisiejszej dzielnicy Będzina mieściła się także kopalnia węgla kamiennego. Co dzisiaj zostało po przemysłowych obiektach?

Kopalnia Węgla Kamiennego Grodziec powstała dokładnie 122 lata temu. 7 czerwca 1899 roku założono Grodzieckie Towarzystwo Kopalń Węgla i Zakładów Przemysłowych. Kopalnia powstała na terenie majątku Stanisława Ciechanowskiego, który przez kilkadziesiąt lat pełnił funkcję prezesa zakładu.

W historii kopalni działało siedem szybów. Od samego początku działalności właściciele kopalni byli zainteresowani inwestycjami w Grodźcu. Powstała tu nie tylko kolonia robotnicza i urzędowa, ale także szkoła, szpital czy ambulatorium.

Węgiel z Grodźca był sprzedawany w całej Europie – od państw skandynawskich do krajów basenu Morza Śródziemnego. W 1936 roku kopalnia została sprzedana belgijskiemu koncernowi Solvay.

Nieudane stulecie

Po II Wojnie Światowej węgiel z Zagłębia Dąbrowskiego pełnił ważną rolę przy odbudowie stolicy. Jeszcze w lutym 1945 roku do Warszawy trafił pierwszy 44-wagonowy pociąg z surowcem.

Budynki dawnej kopalni Grodziec. Fot. Arro/fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0,

Budynki dawnej kopalni Grodziec.          Fot. Arro/fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0.

W PRL kopalnia została włączona do Dąbrowskiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego. Każdego roku wydobywano tu ok. 800 tysięcy ton węgla. Eksperci szacowali, że górnicy w Grodźcu będą wydobywali węgiel jeszcze co najmniej 50 lat. W tym celu pojawiały się pomysły na modernizację kopalni – dążono do osiągnięcia wydobycia 4 tys. ton dziennie przy jednoczesnym obniżeniu kosztów produkcji.

Stało się jednak inaczej. 31 grudnia 1998 roku, czyli tuż przed setnymi urodzinami kopalni, wyjechał ostatni transport węgla z grodzieckiej kopalni. Jako powód podano kiepską kondycję finansową zakładu.

Z dawnego przemysłowego Grodźca nie zostało zbyt wiele. Obecnie po kopalni i cementowni zachowały się jedynie opustoszałe budynki. Przy ulicy Barlickiego w Będzinie znajdziemy kilka z nich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *