Fabryki w Polsce

Jak wydobywany jest kamień wapienny? Zobacz wybuch w Kopalni Czatkowice!

Nietypowe miejsce dla kopalni. Położona pomiędzy Parkiem Krajobrazowym Dolinki Krakowskie a obszarem Natura 2000, Kopalnia Czatkowice – od ponad 70 lat – dostarcza produkty z kamienia wapiennego.

Pierwsze badania złóż rozpoczęły się jeszcze w okresie międzywojennym. Wtedy też miały miejsce pierwsze wiercenia, wybudowano podstawowe elementy kopalni. Po 1945 rozbudowano zakład, który wytwarzał materiały – głównie do przemysłu hutniczego.

W latach 1996-2008 trwał proces modernizacji kopalni. Obecnie jest ona jednym z największych producentów produktów mielonych. Pełni także istotną rolę w – jednej z największych polskich spółek energetycznych – grupie TAURON. Kopalnia Czatkowice jest liderem w kraju wśród producentów produktów mielonych i stała się największym dostawcą sorbentów dla energetyki.

Produkty z wapienia czatkowickiego charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami chemicznymi i stereomechanicznymi. Są to wapienie dolnokarbońskie, drobnokrystaliczne o wysokiej zawartości węglanu wapnia – możemy przeczytać na stronie podkrakowskiej kopalni – Ze względu na ich unikalne właściwości, stosuje się je w wielu gałęziach przemysłu. 

W naszym materiale zobaczycie jak kompleksowo wygląda proces wydobycia i przetworzenia kamienia wapiennego. Nie przegapcie momentu eksplozji!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *