Na przełomie października i listopada 1918 r. różne polskie ośrodki zaczęły ogłaszać polską niepodległość. Jednym ze skutków tych działań było także przejmowanie technologii z rąk zaborców. Dlatego dokładnie 104 lata temu można było po raz pierwszy usłyszeć pierwszy radiogram w języku polskim.
Oficjalne obchody odzyskania niepodległości przez Polskę obchodzone są 11 listopada. Jednak na przykład wyzwolenie Krakowa nastąpiło już 31 października 1918 roku. Kilka dni później polscy łącznościowcy przejęli od dawnego austriackiego zaborcy stację radiotelegraficzną. Było to urządzenie bazujące na berlińskiej technologii Lorenz, która składała się z nadajnika łukowego dostarczającego moc 3,5kW oraz anteny parasolowej umieszczonej na maszcie typu Leydla o wysokości 40 metrów.
4 listopada 1918 r. krakowska radiostacja zaczęła po raz pierwszy nadawać w języku polskim. Trzeba pamiętać, że w tamtym czasie nie funkcjonowało jeszcze radio, stąd urządzenie działało na zasadzie telegrafu i nadawało głównie na potrzeby wojska.
Telegram o polskiej niepodległości
Kilkanaście dni później, 19 listopada 1918 r., udało się przejąć kolejną stację radiotelegraficzną – tym razem w Warszawie. Jeszcze tego samego dnia warszawscy łącznościowcy nadali do Paryża komunikat, który oznajmiał światu odzyskanie niepodległości przez Polskę. Jego treść ułożył marszałek Józef Piłsudski.
Tak brzmiał komunikat: „Jako Wódz Naczelny Armii Polskiej pragnę notyfikować rządom i narodom wojującym i neutralnym istnienie Państwa Polskiego Niepodległego, obejmującego wszystkie ziemie zjednoczonej Polski. Dzięki zmianom, które nastąpiły wskutek świetnych zwycięstw armii sprzymierzonych – wznowienie niepodległości i suwerenności Polski staje się odtąd faktem dokonanym”.
Dodaj komentarz