Walcarka w krakowskim oddziale Arcelor Mittal. Fot arcelormittal.com

Walcarka w krakowskim oddziale Arcelor Mittal. Fot arcelormittal.com

Aktualności

„To sytuacja bez precedensu”. Postój baterii koksowniczej w Krakowie

Trzy lata temu w krakowskim oddziale ArcelorMittal został wygaszony wielki piec. Niestety sytuacja na rynku się nie poprawia, bowiem największy producent stali kolejny raz zatrzymuje nowohucką fabrykę. Pod koniec listopada rozpoczął się gorący postój baterii koksowniczej. Jaki jest powód takiej decyzji?

– Obecne uwarunkowania na rynku koksu nie pozwalają nam w pełni wykorzystywać mocy produkcyjnych. Zapotrzebowanie na koks znacząco spadło, ale mamy także do czynienia z sytuacją bez precedensu w koksownictwie. Cena węgla koksującego oscyluje w granicach ceny koksu, co sprawia, że produkcja staje się nieopłacalna – twierdzi Wojciech Koszuta, dyrektor generalny ArcelorMittal Poland.

Rzeczywiście ostatni okres to czas spadającego popytu na koks. Według danych Hutniczej Izby Przemysłowo Handlowej zużycie koksu spadało o 36 % rok do roku.

Przedstawiciele koncernu podają, że do końca 2023 r. wszyscy pracownicy pozostaną na swoich stanowiskach. Ich zadaniem będzie przygotowanie instalacji do bezpiecznego zatrzymania.

ArcelorMittal to największy producent stali w Polsce. Spółka posiada zakłady w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Łącznie pracuje tam 10 tys. osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *