Słownik przemysłowy

 Słownik przemysłowy #77: System RFiD

W naszym słowniku przemysłowym chcielibyśmy Was także zaznajomić z różnymi urządzeniami, które możemy spotkać w fabrykach. Dzisiaj dowiecie się o pewnej technologii, która znacząco pomaga w zarządzaniu zasobami zakładów. Dzięki niej linie produkcyjne mogą pracować bardziej optymalnie, członkowie załogi sprawnie lokalizują potrzebne narzędzia, a klienci są obsługiwani dużo szybciej. Co to takiego?

System RFiD, czyli Radio Frequency Identification. To technologia wykorzystująca fale radiowe do przesyłania danych. Na jakiej zasadzie działa?

Antena RFID. Fot. Larry D. Moore, CC BY-SA 4.0

Antena RFID. Fot. Larry D. Moore, CC BY-SA 4.0

Do rozmaitych przedmiotów, m.in. towarów sklepowych, narzędzi czy maszyn przytwierdza się system RFiD np. w formie klipsu, na którym znajdują się „zapisane” dane dotyczące konkretnej rzeczy. Każdy system RFID posiada czytnik, czyli najważniejszy element układu oraz antenę, odpowiadającą za wysyłanie i odbieranie danych. System powinien także zawierać oprogramowanie oraz tagi, czyli dane o produkcie.

System umożliwia łatwą identyfikację oraz śledzenie obiektów. Dzięki RFiD zarządzający fabryką mogą też sprawnie monitorować stan linii produkcyjnej. System  przydaje się także w dużych sklepach, ponieważ dzięki niemu sprzedawcy mogą szybko zlokalizować produkt.

RFiD doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie funkcjonuje duży przepływ informacji. Stosują go przede wszystkim przedstawiciele branży logistycznej, motoryzacyjnej i handlu detalicznego.

Jeśli chcecie zobaczyć jak w praktyce wygląda korzystanie z systemu RFiD, to zobaczcie odcinek programu „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy w centrum dystrybucyjnym odzieży LPP. Dzięki systemowi klient jest obsłużony o 70% szybciej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *