Technologie

Kolejna innowacja Omronu. Jak uskutecznić maszynę do pakowania żywności?

Urządzenie do pakowania żywności. Usprawnienia i innowacji w tej maszynie znalazła międzynarodowa firma Omron, która niedawno utworzyła w Tychach swoje laboratorium innowacyjności.

Urządzenie Martini do pakowania żywności

Urządzenie Martini do pakowania żywności

Omron od 40 lat współpracuje z Martini SRL – firmą która produkuje maszyny pakujące i ważące do m. in. makaronów, pieczywa czy mrożonej żywności. Omron dostarczył włoskiej firmie istotną innowację w postaci zintegrowanego sterownika (kontrolera) maszyn – Sysmac NJ501 – 1400.

Przede wszystkim nowe oprogramowanie ujednoliciło funkcjonowanie dotychczasowego systemu HFFS. Sterownik Sysmac zastąpił dwa oddzielne oprogramowania. Sprawiło to integrację różnych funkcji urządzeń wewnątrz maszyny, poprawiło szybkość oraz wydajność. Przykład? – Dzięki temu, że sterownik w locie posiada dostęp do obu węzłów i może zmieniać zarówno profile ruchowe, jak i profile PLC, możliwe jest szybkie przestawienie produkcji, aby umożliwić pakowanie partii makaronu o różnej długości – czytamy w komunikacie Omronu. Firma zapewnia, że nowy sterownik zapewnia o 10 % szybsze pakowanie – do 130 opakowań na minutę przy długości opakowania powyżej 340 mm.

Sterownik Sysmac NJ501 – 1400

Sterownik Sysmac NJ501 – 1400

Sysmac NJ 501-1400 zarządza zarówno węzłami pakowania oraz dozowania poprzez sieć EtherCat. Cyfrowy dostęp do wszystkich parametrów konfiguracyjnych to istotne ułatwienie dla inżynierów. Będą mogli oni „połączyć się” z urządzeniem poprzez chmurę. Dzięki temu naprawa lub identyfikacja problemu w maszynie będzie mogła odbywać się zdalnie.

To co również charakteryzuje maszynę Martini to rónież oszczędność w zużyciu energii ( o 30%) oraz elastyczność. W obecnych realiach rynkowych, maszyny pakujące powinny być dostosowane do odpowiedniego cyklu przy bardzo krótkim czasie. – Dzięki ujednoliconemu systemowi sterowania nowy system firmy Martini może niezwykle szybko dokonać zmian w profilach ruchu, błyskawicznie dostosowując się do zmian w produkcji. Umożliwia to zmianę długości worków i prędkości produkcji bez marnowania materiału i zatrzymywania maszyny – informuje Omron

W procesie pakowania produktów istotną rolę pełni system zgrzewania. Technolodzy Omronu opracowali nowy regulator ciepła. Pomaga on skrócić czas potrzebny do osiągnięcia odpowiedniej temperatury zgrzewania i utrzymania odpowiedniego ciepła podczas zmian w maszynie np. uruchomienia czy zatrzymania maszyny, a także podczas zmiany prędkości produkcji – Dzięki dedykowanym dla maszyn pakujących algorytmom regulator temperatury NX-TC firmy Omron możemy zapewnić naszym klientom maszynę, która umożliwia produkcję najwyższej jakości opakowań do bardzo szerokiej gamy zgrzewalnych na gorąco folii opakowaniowych – twierdzi pełniący funkcję Głównego Inżyniera Działu Elektroniki Martini.

Jak przykładowo wygląda proces pakowania? Oto przykład stojących torebek::

– W przypadku saszetek folia jest składana i zgrzewana. W przypadku stojących torebek folia w dolnej części najpierw jest formowana w kształt litery „W” i zgrzewana tylko w narożnikach. Dzięki temu tworzy się owalny spód umożliwiający postawienie opakowania na spodzie – wyjaśnia firma Omron

Maszyna Martini do pakowania żywności

Maszyna Martini do pakowania żywności

Na zdjęciu obok widzimy szkielet maszyny wraz z wyszczególnionymi  elementami. Warto poznać, która z części odpowiada za konkretne funkcje:

1.Odwijanie i formowanie folii : zwijanie elastycznej siatki w odpowiedni, podstawowy kształt.

2. Tworzenie torebki/saszetki : zgrzewanie boków i opcjonalnie spodu.

3. Oznaczenie, pociągnięcie i odcięcie : odnotowanie niewłaściwego zgrzania, wprowadzenie poprawek i rozdzielenie opakowań.

4. Otwarcie i napełnienie : przygotowanie opakowania do napełnienia produktem.

5. Naciągnięcie i zamknięcie : zamknięcie i zgrzanie górnej części opakowania.

                                                                                       6. Przenoszenie : kontrola przemieszczania rozdzielonych opakowań.

Źródło: Omron

Źródło nagrania: Youtube//Martini SRL

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *