Aktualności

Kosmiczna inwestycja we Wrocławiu. Pierwsza taka fabryka

Kilka dni temu przedstawiciele wrocławskiego startupu SatRevolution oraz Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podpisali list intencyjny. Na podstawie porozumienia powstanie pierwsza w Polsce fabryka nanosatelitów.

Nanosatelity to niewielkie satelity (wielkości pudełka po butach), które w środku zawierają komputer oraz anteny. Urządzenia posiadają także odpowiednie systemy, które służą do robienia zdjęć, mierzenia pola grawitacyjnego oraz obracania satelity. Nanosatelity muszą być bardzo odporne na gwałtowne zmiany temperatury, gdyż ta w czasie ich pracy może się zmienić od -150 °C do 300 °C.

Fabryka nanosatelitów

Produkcja w Sat Revolution. Fot. satrev.space

Produkcja w Sat Revolution. Fot. satrev.space

Polskim producentem natosatelitów będzie wrocławski startup – firma Sat Revolution. Obecnie firma specjalizuje się w produkcji satelitów wykorzystywanych np. do monitorowania infrastruktury.

Na podstawie porozumienia z LSSE, kierownictwo Sat Revolution zamierza wybudować fabrykę o wielkości 1120 m2, gdzie będą się znajdować hala produkcyjna, laboratorium oraz clean roomy. Firma z Wrocławia zamierza być pierwszym na świecie producentem satelitów, który podczas produkcji korzysta jedynie ze źródeł odnawialnych.

– Do 2026 roku planujemy utworzyć konstelację składającą się z tysiąca satelitów. Aby ten cel się spełnił, potrzebujemy miejsca do rozwoju i wierzę, że takie znaleźliśmy na terenie Legnickiej Specjalne Strefy Ekonomicznej – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution.

Koszt utworzenia fabryki nanosatelitów to 50 mln złotych. Uruchomienie produkcji ma nastąpić pod koniec 2023 r. Firma SatRevolution zapowiada systematyczne powiększanie załogi swojej firmy, obecnie dla wrocławskiego startupu pracuje 60 osób, ale już za cztery lat ich liczba może się zwiększyć do 400 pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *