Blok gazowo-parowy Orlenu w Płocku. Fot. Orlen

Blok gazowo-parowy Orlenu w Płocku. Fot. Orlen

Aktualności

Orlen inwestuje ponad 700 mln zł w nowoczesną wytwórnię

Większa podaż tlenu i azotu oraz produkcja gazów szlachetnych. Takie są cele nowej inwestycji grupy Orlen, która powstanie na terenie zakładu w Płocku. Dzięki projektowi firma poszerzy swoją ofertę na produkty, których zapotrzebowanie ciągle rośnie.

W Płocku zostanie wybudowana nowoczesna wytwórnia tlenu i azotu. Gazy, które będą wytwarzane w nowej instalacji zostaną wykorzystane na potrzeby spółki, m.in. do produkcji olefin. Dzięki nowemu obiektowi zdolności wytwórcze azotu i tlenu wzrosną niemal trzykrotnie.

Zapotrzebowanie na gazy szlachetne

To jednak nie wszystko. Nowy projekt Orlenu zakłada także produkcję gazów szlachetnych. To odpowiedź spółki na coraz większe potrzeby przemysłu w tej dziedzinie.

W płockiej instalacji będą powstawać np. argon wykorzystywany do napełniania żarówek czy krypton używany do produkcji lamp stroboskopowych. Nowoczesna instalacja będzie także miejscem produkcji ksenonu wykorzystywanego do wytwarzania laserów oraz neonu, który jest stosowany choćby do produkcji nośników reklamowych.

– W nowoczesnej instalacji będziemy wytwarzać również wysokomarżowe gazy szlachetne, odpowiadając na coraz większe potrzeby przemysłu. W efekcie wzmocnimy przewagi konkurencyjne i zwiększymy zyski, na czym skorzysta także polska gospodarka – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Wartość inwestycji w Płocku to ok. 760 mln zł. Obiekt ma zostać oddany do użytku na początku 2025 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *