Rozbudowa instalacji we Włocławku. Fot. Orlen

Rozbudowa instalacji we Włocławku. Fot. Orlen

Aktualności

Megainwestycja Orlenu ograniczy napływ importowanych produktów. „Mocno stawiamy na rozwój naszych aktywów”

Wartość projektu: 1,3 mld zł. Nowe miejsca pracy: 100 pracowników. Zwiększenie zdolności produkcyjnych: o 50%. Cztery rodzaje nawozów. Tak w telegraficznym skrócie wyglądają informacje o inwestycji spółki Anwil we Włocławku. Jak przebiega obiecujący projekt firmy należącej do grupy Orlen?

Rozbudowa instalacji nawozów będzie największą inwestycją zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i w historii firmy. Według informacji przedstawicieli spółki obecnie ukończono mniej więcej 1/3 projektu.

W ramach rozbudowy trzeciej linii zostanie wybudowany nowoczesny kompleks instalacji. Znajdziemy w nim instalację kwasu azotowego i neutralizacji, instalację granulacji oraz infrastrukturę pomocniczą.

W ramach instalacji kwasu azotowego powstały już istotne elementy konstrukcji, m.in. wieża absorpcyjna, zespół kondensatorów i komin gazów resztkowych. Natomiast na instalacji granulacji wylewane są fundamenty, trwa także montaż zbrojenia oraz scalanie elementów granulatora.

Trwa rozbudowa instalacji we Włocławku. Fot. Orlen

Trwa rozbudowa instalacji we Włocławku. Fot. Orlen

– Mocno stawiamy na rozwój naszych aktywów i tylko w tym roku na inwestycje w ramach całej Grupy ORLEN przeznaczymy 9 miliardów złotych – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Dodaje także: – Efektem rozbudowy instalacji w spółce Anwil będzie wzrost zdolności produkcyjnych nawozów azotowych o ok. 50 proc. i wzrost zysku operacyjnego EBITDA spółki o blisko 245 mln zł rocznie. To znacząco zwiększy jej możliwości rozwojowe. Jednocześnie ograniczony zostanie napływ na polski rynek produktów z importu, szczególnie ze wschodu, co dla polskich rolników oznacza dostęp do zwiększonego wolumenu produktów spełniających najwyższe światowe standardy – mówi prezes Obajtek.

Dzięki inwestycji w ofercie firmy pojawią się cztery nowe rodzaje nawozów. Chodzi o saletrę grubą, aletrosiarczan amonu, saletrzak z siarką i saletrzak z magnezem o ulepszonych własnościach granuli.

Anwil to polski lider tworzyw sztucznych. Niedawno pracownicy spółki wyprodukowali 7-milionową tonę chlorku winylu, z którego powstaje syspensyjny polichlorek winylu. – Produkt, którego jedynym wytwórcą w Polsce jest ANWIL, wykorzystywany jest szeroko na rynku polskim i zagranicznym w przemyśle samochodowym, elektronicznym, czy lotniczym. Używany jest on m.in. do produkcji rynien, wykładzin, listew podłogowych, taśm uszczelniających, płytek, tapet, powłok kablowych, izolacji przewodów elektrycznych, różnego rodzaju folii, sztucznej skóry, elementów obuwia, czy opakowań – informuje Anwil.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *