AktualnościTechnologie

Wirtualny symulator spawania. Na takim sprzęcie będą się uczyć studenci Politechniki Rzeszowskiej [ZDJĘCIA]

W zamiejscowym oddziale Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli studenci będą mogli uczyć się na prawdziwie innowacyjnym sprzęcie. Techniki spawania będą poznawać na wirtualnym symulatorze – systemie Weldtrainer. Jak funkcjonuje ten mechanizm?

Dzięki symulatorowi studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego PR będą mogli od podstaw posiąść praktyczne umiejętności spawania. W ramach korzystania z systemu Weldtrainer użytkownik ma wiele możliwości poznawania technik spawalniczych. Operator może wybrać np. metodę spawania, rodzaj złącza czy pozycję spawania. Co więcej, urządzenie zostało wyposażone w system śledzenia błędów użytkownika, co niewątpliwie przyczyni się do poprawy umiejętności przyszłych inżynierów.

W skład systemu wchodzą również wymienne uchwyty spawalnicze, okulary 3D oraz przyłbica spawalnicza.

– Oprogramowanie jest intuicyjne i proste w obsłudze. Symulator pozwala nauczyć się technik spawania, takich jak SMAW, GMAW, GTAW, FCAW-G i FCAW-S. Spawanie wirtualne można realizować w atmosferze gazów ochronnych: argonu, helu, CO2 oraz Ar + CO2. System umożliwia dobór materiałów spawania spośród stali węglowej, nierdzewnej, stopów aluminium i stopów miedzi – informuje Politechnika Rzeszowska na swojej stronie internetowej.

Warto podkreślić, że dzięki symulatorowi użytkownik może realizować niestandardowe ćwiczenia. – System WELDTRAINER umożliwia importowanie do wirtualnego warsztatu spawalniczego dowolnej próbki spawalniczej (dowolny rozmiar i kształt) – dodają przedstawiciele rzeszowskiej uczelni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *