Linia energetyczna

Linia energetyczna

Aktualności

Ministerstwo Energii zapewnia: będą rekompensaty za podwyżki cen prądu. Kogo obejmą?

Szef resortu Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że w ciągu najbliższych dni zostanie przygotowany projekt ustawy, wedle którego poszczególni odbiorcy energii otrzymają rekompensaty za podwyżki cen prądu. Ich koszt wyniesie 4-5 mld zł.

Tchórzewski zauważył, że wzrost cen za energię jest związany z podniesieniem stawek za uprawnienia do emisji CO2. Ceny prądu mogą wzrosnąć nawet o 20%. – To co dzieje się w innych krajach unijnych przekłada się bezpośrednio na sytuację w Polsce. Dlatego w ME pracujemy nad odbudowaniem zaufania społecznego do coraz bardziej restrykcyjnej polityki klimatycznej. Podjęliśmy wszelkie działania, które mają ochronić naszych obywateli przed ewentualnymi wzrostami cen prądu – podkreślił Minister Energii.

Programem rekompensat zostaną objęte gospodarstwa domowe (ponad 15 mln użytkowników), małe i średnie przedsiębiorstwa (zatrudniające mniej niż 250 pracowników, a ich obroty nie przekraczają rocznie 50 mln euro), a także inni odbiorcy jak hospicja, domy dziecka czy akademiki.

Minister Tchórzewski przedstawił także źródła finansowania rekompensat. Do tego celu zostanie utworzony Fundusz Efektowności Energetycznej i Rekompensat, a koszty zostaną pokryte ze sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla oraz innych wpływów środków publicznych

– Dla gospodarstw domowych system ten nie będzie uciążliwy, a rekompensata naliczana będzie automatycznie w formie rabatu przez spółki energetyczne dostarczające energię. Jeszcze raz mogę zapewnić, że wydatki gospodarstw domowych za energię elektryczną pozostaną bez zmian – podkreślił minister Tchórzewski. Szef resortu energii dodał także, że program rekompensat został przewidziany na rok 2019, gdyż – jak przedstawił – w kolejnych latach sytuacja może ulec zmianie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *