Kombinat metalurgiczny w Nowej Hucie. Fot. Piotr Tomaszewski, Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Kombinat metalurgiczny w Nowej Hucie. Fot. Piotr Tomaszewski, Wikimedia Commons CC BY-SA 4.0

Aktualności

Wielki piec w Nowej Hucie będzie wygaszony. Pracę może stracić nawet 2 tys. pracowników

Stało się to, o czym nieoficjalnie mówiono od kilku tygodni. Ostatni działający piec w nowohuckim zakładzie ArcelorMittal Poland zostanie wygaszony 23 listopada. Kierownictwo spółki podkreśla, że nie oznacza to zamknięcia huty. Inne zdanie mają na ten temat związkowcy: Historycznie się nie zdarzyło, żeby Mittal uruchomił zamknięty piec  stwierdził Józef Kawula (NSZZ „Solidarnośc”) w rozmowie z RMF FM.

Wczoraj decyzję o wygaszeniu pieca w Nowej Hucie potwierdził Geert Verbeeck, dyrektor generalny i prezes zarządu ArcelorMittal Poland. W specjalnym oświadczeniu przedstawił powody zatrzymania pieca.

–  Nasze trzy wielkie piece pracują obecnie na technologicznym minimum, co sprawia, że dalsze ograniczanie wielkości produkcji nie wchodzi w grę. Sytuacja rynkowa wciąż się pogarsza, a prognozy nie napawają optymizmem, dlatego nie mamy wyboru – niestety musimy tymczasowo zatrzymać wielki piec w naszej krakowskiej hucie – poinformował Geert Verbeeck

Jaką sytuację rynkową miał na myśli Verbeeck? Ważnym źródłem informacji może być komunikat ArcelorMittal Poland z maja tego roku. To wtedy po raz pierwszy podjęto decyzję o wstrzymaniu pracy pieca, jednak dwa miesiące później wstrzymano się od decyzji.

Decyzja ta poprzedzona została szczegółową analizą rynku, która potwierdziła osłabienie popytu na stal. Jest ona także podyktowana rosnącymi cenami uprawnień do emisji CO2 oraz wysokim poziomem importu z krajów spoza Unii Europejskiej, a także bardzo wysokimi kosztami produkcji – poinformowała spółka w oficjalnym komunikacie na początku maja.

Pracownicy

Spółka poinformowała, że pracownicy huty nie zostaną zwolnieni. Część z nich będzie nadal pracować w krakowskim zakładzie, niektórzy zostaną skierowani do huty w Dąbrowie Górniczej, a część otrzyma tzw. postojowe.

Według nieoficjalnych informacji piec ma być wygaszony przez dziewięć miesięcy. Jednak nowohuccy związkowcy mają wątpliwości, czy huta wznowi działalność. Jeżeli tak się nie stanie to pracę może stracić nawet 2 tys. pracowników.

ArcelorMittal Poland to największy producent stali w Polsce. Spółka posiada nad Wisłą pięć hut: w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. ArcelorMittal Poland zatrudnia 12 tys. pracowników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *