Aktualności

Drastycznie rosną ceny emisji dwutlenku węgla

Jeszcze rok temu: 5-7 euro za tonę – dzisiaj ok. 25 euro. Tak w ostatnim czasie wzrosły koszty emisji CO2 w państwach Unii Europejskiej ( unijny system handlu – EU ETS). Możliwe jednak, że to nie koniec. Według brytyjskich analityków z Carbon Tracer – ceny mogą wzrosnąć do 50 euro za tonę.

Ten rok jest szczególnie niekorzystny – ceny emisji  wzrosły o 200%.

Minister Energii Krzysztof Tchórzewski zwrócił się w tej sprawie do Komisji Europejskiej. Jak stwierdził w wypowiedzi dla PAP Biznes, takie tendencje mogą być związane ze spekulacjami na rynku energetycznym. Według niego, w niektórych państwach UE istnieją potężne koncerny, które mogą wykupywać uprawnienia do emisji dwutlenku węgla z wyprzedzeniem i przez to dyktować ceny. – Z niepokojem patrzę na bardzo szybki wzrost cen uprawnień do emisji CO2. Wydaje się, że taka sytuacja w krótkim okresie czasu może być skutkiem zamierzonych działań rynkowych, co wpływa niekorzystnie na ceny energii elektrycznej w Polsce. Przekazałem na ręce komisarzy Margrethe Vestager i Miguela Canete pismo z prośbą o zbadanie tej sprawy – mówił minister Tchórzewski. Minister Energii zapewnił również, że decyzja o podwyżkach cen emisji CO2 nie wpłynie negatywnie na polskie gospodarstwa domowe.

– Na wzrost cen do końca roku wpływ będzie mieć m.in. brak aukcji na rynku pierwotnym od 15 grudnia oraz wstrzymanie niemieckich aukcji od połowy listopada i ograniczenie podaży z tego tytułu. Dużo zależeć będzie też od tego, jakie będą temperatury w grudniu. Jeśli zima będzie sroga, to energetyka może mieć deficyt uprawnień – powiedział PAP Biznes Tomasz Bujacz, manager sprzedaży Vertis, międzynarodowej firmy zajmującej się handlem CO2.

 

fot. Ministerstwo Energii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *