Wisła to rzeka, która może spełniać różne funkcje. W Płocku jest wykorzystywana jako źródło wody pitnej, element rekreacji, ale także na potrzeby przemysłu w pobliskim zakładzie Grupy Orlen. Przedstawiciele energetycznego giganta wraz z partnerami opracowują projekt, dzięki któremu będzie możliwe ponowne wykorzystanie ścieków na potrzeby produkcji.
Nad programem „Blue Bridge” będą pracować przedstawiciele Grupy PKN Orlen, Wodociągów Płockich oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Przyczyny rozpoczęcia projektu tłumaczy Prezes PGW Wody Polskie Krzysztof Woś:
– Zasoby wodne w całej Unii Europejskiej znajdują się pod coraz większą presją, co prowadzi do niedoboru wody i pogorszenia jej jakości. Do zmniejszenia dostępności wody słodkiej wynikającego z rozwoju miast i rolnictwa znacząco przyczyniają się w szczególności zmiana klimatu, nieprzewidywalne zjawiska pogodowe i susze. Woda jest ograniczonym zasobem, a problem deficytu wody zaczyna dotyczyć już niektórych rejonów naszego kraju. Płock w symbiozie z przemysłem, jako pierwszy ośrodek w Polsce, będzie posiadał zamknięty obieg wody – mówi Krzysztof Woś, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
Więcej oczyścić, mniej pobierać
W ramach projektu powstanie instalacja uzdatniania ścieków z miejskiej oczyszczalni. Dzięki utworzonej technologii będzie możliwe doczyszczenie ścieków i ponowne ich wykorzystanie w zakładach Orlenu, które są oddalone 5 km od zrzutu odpadów.
Projekt Blue Bridge umożliwi ograniczenie o ok. 25% poboru wody wiślanej wykorzystywanej w ramach procesów produkcyjnych w Grupie Orlen. Dzięki tej inwestycji zostanie także zredukowany ślad wodny i środowiskowy w Płocku oraz poprawi się atrakcyjność terenów nadwiślańskich.
Obecnie trwają prace nad koncepcją programowo-przestrzenną projektu. Inwestycja ma zostać oddana do użytku w 2025 roku.
Dodaj komentarz