Fabryki w Polsce

Od dziurkarek do drukarek (3d). Historia przedsiębiorstwa Elzab

Byli twórcami pierwszego polskiego komputera osobistego Meritum. Dziś produkują głównie kasy i drukarki fiskalne oraz wagi sklepowe. Choć zdarzają się i takie projekty jak ten, który pokazaliśmy w programie „Fabryki w Polsce” – czyli produkcja drukarek 3D. Poznajcie historię firmy Elzab z Zabrza.

Dziurkarka taśmy papierowej. Fot. elzab.com.pl

Geneza firmy, która obecnie jest jednym z największych producentów urządzeń fiskalnych, sięga końcówki lat 60- tych. Początkowa działalność była tylko częściowo związana z obecnym profilem firmy. W 1969 roku w Zabrzu powstał Zakład Doświadczalny przy Zakładach Mechaniki Precyzyjnej „Błonie”. Jakie były zadania pracowników?Oddział miał przygotować podstawy pod powstanie nowego przedsiębiorstwa, a następnie nadzorować roboty inwestycyjne w powstającym zakładzie. Zajmowano się szkoleniem i kompletowaniem kadry dla potrzeb przyszłego przedsiębiorstwa, ale przede wszystkim stopniowo uruchamiano produkcję detali i zespołów dziurkarki taśmy papierowej DT-102. – czytamy na stronie internetowej Elzabu

Monitor Mera7953. Fot. elzab.com.pl

Monitor Mera7953. Fot. elzab.com.pl

W ciągu kolejnych lat zabrzański zakład rozwijał swoją działalność. Ważną cezurą stanowi rok 1974, kiedy to fabryka została przekształcona w Zakłady Urządzeń Komputerowych „Mera – Elzbab”. W fabryce zaczęły być produkowane nowe maszyny: perforatory (urządzenia wejścia-wyjścia służące do przetwarzania impulsów elektrycznych na odpowiednie kombinacje otworów na taśmie papierowej), kalkulatory programowe czy inżynieryjskie. Trzeba także wspomnieć o produkcji maszyn do automatycznego stemplowania przesyłek (Junior 100/Junior 200), co nastąpiło w w wyniku współpracy z niemiecką firmą „Ankel”. 

Komputer Meritum I. Fot. elzab.com.pl

Komputer Meritum I. Fot. elzab.com.pl

Jednakże najważniejszy produkt, wytwarzany w Zabrzu to monitory: MERA-7952 czy MERA-7953. Były one dostarczane do wielu państw ówczesnego bloku sowieckiego. 

Prace nad monitorami dały impuls do wyprodukowania pierwszego polskiego komputera osobistego Meritum. Rozwiązanie oparte było o mikroprocesor U 880 D, pamięć operacyjną o pojemności 48 kB, pamięć stałą 8 kB, pamięć obrazu 1 kB. W 1983 r. na Targach Poznańskich został po raz pierwszy zaprezentowany komputer osobisty Meritum I. Projekt powstał w Zakładzie Usług Komputerowych AGAPOL, stworzonym przez Pawła Podsiadło. Prace nad Meritum zostały wstrzymane po uzyskaniu dużego zlecenia na produkcję terminali dla Związku Radzieckiego.

Czas na handel

Początek lat 90-tych to niełatwy okres w historii Elzabu. Firmie groziła upadłość – znacząco zmalał eksport, pojawiła się też konkurencja. Jednakże ówczesne kierownictwo przedsiębiorstwa potrafiło się zaadaptować do nowych realiów.

Postawiono na produkcję maszyn, które mogłyby się przydać na wolnym rynku. W ciągu ostatnich 24 lat Elzab dostarczył 850 tys. urządzeń istotnych w działalności handlowo-usługowej: maszyny fiskalne, wagi elektroniczne, drukarki paragonowe, sprawdzarki cen, czytniki kart, szuflady kasowe kolektory danych czy drukarki etykiet. Odbiorcami firmy są duże sieci detaliczne, stacje paliw, restauracje czy sklepy odzieżowe.

W 1997 roku Elzab wszedł w skład grupy kapitałowej Relpol. Od tego czasu kilkukrotnie sprzedawano akcje spółki. Od 2011 roku, pakiet większościowy Elzabu należy do Grupy Comp S.A.

Elzab zatrudnia ponad 300 pracowników. Firma współpracuje także z Górnośląskim Centrum Edukacyjnym. Zabrzańska fabryka zaprasza uczniów, kształcących się w obszarze mechatroniki, mechaniki i elektroniki na wycieczki zawodowoznawcze i praktyki zawodowe.

W najnowszym odcinku programu „Fabryki w Polsce” pokazujemy produkcję urządzenia, które zostało wykonane na specjalne zamówienie. Jest to drukarka 3D – oglądajcie!

źródło: www.elzab.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *