Zastanawialiście się kiedyś, czy produkty, które spożywacie są w pełni bezpieczne? Jak to się dzieje, że do opakowań z żywnością na pewno nie trafią szkodliwe zanieczyszczenia, jak np. kości czy metale?
Duża w tym zasługa detektorów rentgenowskich, które pełnią ważną rolę w branży spożywczej. To one pozwalają na wykrycie niepożądanych materiałów. Aby zobaczyć, w jaki sposób powstają, odwiedziliśmy zakład największego w Polsce producenta tych urządzeń – firmę PID Polska. Spółka sprzedaje swoje produkty najważniejszym przedstawicielom przemysłu spożywczego.
Przed czym chronią detektory rentgenowskie?
Urządzenia składają się z dwóch wiązek skanujących. To dzięki nim operator linii może wykryć kawałki stłuczki szklanej czy kamieni, które mogłyby się dostać do słoika z warzywami. Detektory rentgenowskie są w stanie wykryć m.in. metale, szkło, kamienie, ceramikę, niektóre tworzywa a także kości. Dzięki nim możemy również zweryfikować masę, poziom wypełnienia czy kompletność produktu.
Jak działa to urządzenie? Dlaczego zajmuje niewielką przestrzeń linii produkcyjnej? Na czym polega system odrzutu? O tym wszystkim opowiemy Wam w najnowszym odcinku programu „Fabryki w Polsce”.
Detektory produkowane przez PID Polska mogą być stosowane do kontroli opakowań szklanych, metalowych puszek czy kartonów.
Podobne artykuły

Jak powstaje pizza mrożona? [VIDEO]
maj 22, 2023
Jak przebiega produkcja łososia wędzonego? [VIDEO]
kw. 07, 2023
Jak przebiega produkcja napoju Coca-Cola? [VIDEO]
mar 14, 2023
Jak powstaje Margaryna Roślina Rama?
paź 14, 2022
Dodaj komentarz