Blok gazowo-parowy Orlenu w Płocku. Fot. Orlen

Blok gazowo-parowy Orlenu w Płocku. Fot. Orlen

Aktualności

Dzięki tej inwestycji Orlen może zostać europejskim liderem

Rozbudowa Kompleksu Olefin. To najnowszy projekt Grupy Orlen w Płocku, na który spółka zamierza wydać 25 mld zł. Inwestycja ma przynieść szereg korzyści nie tylko dla Grupy, ale też dla całej polskiej gospodarki.

Nowa inwestycja PKN Orlen to przede wszystkim odpowiedź na najnowsze trendy rynkowe. Wiele wskazuje, że popyt na wysokomarżowe produkty petrochemiczne za kilkanaście lat może się podwoić. Równocześnie zakłada się, że w najbliższym okresie przerób ropy naftowej będzie malał.

– Uważnie analizujemy te zmiany i intensyfikujemy nasze działania, by mieć jak największy udział w petrochemicznym biznesie i w szybkim tempie zwiększać przychody generowane przez ten segment. Dlatego rozszerzamy zakres prac związanych z rozbudową Kompleksu Olefin. Unowocześnimy całą istniejącą infrastrukturę towarzyszącą, by nasz kompleks był najnowocześniejszym i najbardziej ekologicznym w Europie – twierdzi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Produkty petrochemiczne wytwarzane w rozbudowanym kompleksie olefin będą stanowiły bazę w produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku. Chodzi m.in. o części samochodowe, sprzęt AGD czy artykuły higieniczne.

Według kierownictwa grupy Orlen inwestycja w Płocku będzie miała istotny wpływ na polską gospodarkę. Większa produkcja oznacza wzrost wpłat podatkowych o 160 mln zł rocznie. Co równie istotne rozbudowany kompleks olefin przyczyni się do większej dostępności petrochemikaliów bazowych, a to wpłynie na rozwój całej branży chemicznej w Polsce. Ponadto dzięki inwestycji powstanie ok. 650 nowych miejsc pracy.

Projekt pozwoli na zwiększenie produkcji petrochemii bazowej o ponad 60% w ramach płockiej rafinerii oraz o 30 % w całej Grupie Orlen.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *