Wysypisko śmieci. Fot. Pixabay

Wysypisko śmieci. Fot. Pixabay

Technologie

Recykling tworzyw sztucznych. „Technologia DePoly może być przełomem”

400 milionów ton. Taka liczba tworzyw sztucznych produkowana jest każdego roku. Jedynie 10 % z nich poddaje się recyklingowi. Powodem są wysokie koszty oraz trudności przy sortowaniu, rozdzielaniu i czyszczeniu materiałów. Technologia opracowana przez start-up DePoly może być unikalną odpowiedzią na ten problem. Grupa Ciech zdecydowała się zainwestować w to rozwiązanie.

DePoly to firma z siedzibą w Szwajcarii, założona w 2020 r. przez trójkę współwłaścicieli.

– Uważamy, że aby skutecznie rozwiązać ten problem, potrzebne jest proste, skalowalne rozwiązanie, które poradzi sobie z trudnymi strumieniami tworzyw sztucznych. DePoly dąży do wyeliminowania odpadów z tworzyw sztucznych i stworzenia zrównoważonego źródła chemikaliów. Dokonuje się to poprzez przekierowanie tych odpadów z naszego środowiska przy jednoczesnym obniżeniu śladu węglowego nawet o 65%. Otrzymywane komponenty odpowiadają ich odpowiednikom opartym na źródłach kopalnych – mówi Samantha Anderson, CEO i współzałożycielka DePoly.

Na czym polega unikalność technologii DePoly? Recykling chemiczny opracowany przez inżynierów tej firmy jest wykonywany w temperaturze pokojowej, pod zwykłym ciśnieniem. Co istotne, nie ma potrzeby mycia, sortowania ani separacji tworzyw sztucznych.

W ten sposób przetwarzane są tworzywa sztuczne PET i tekstylia poliestrowe.

Ciech inwestuje w DePoly

Obecnie firma DePoly zamierza wybudować nowy zakład demonstracyjny. W obiekcie byłaby możliwa produkcja 500 ton rocznie. To o 450 t więcej niż obecne zdolności firmy.

Z tego powodu start-up poszukuje inwestora. Jedną ze spółek, która postanowiła dofinansować ten projekt jest Ciech Ventures.

– Technologia opracowana przez DePoly może być przełomem w rozwiązywaniu światowego problemu gospodarki odpadami z tworzyw sztucznych, a jednocześnie przyczynić się do zmniejszenia zależności od surowców kopalnych. Przez wiele lat recyklingowi tworzyw sztucznych nie poświęcano wystarczającej uwagi. I wszyscy płacimy za to cenę – nie tylko ludzie i środowisko, ale także gospodarki i przedsiębiorstwa na całym świecie – twierdzi Szymon Smyk, Prezes Zarządu CIECH Ventures i Dyrektor ds. Rozwoju Korporacyjnego i Nowych Przedsięwzięć w Grupie CIECH.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *