Satelita Eagle Eye fot. Creotech Instruments

Satelita Eagle Eye fot. Creotech Instruments

AktualnościInnowacje

Ostatnia prosta przed kosmiczną misją: EagleEye przekazany do integracji z rakietą SpaceX

Firma Creotech Instruments zakończyła testy kwalifikacyjne satelity EagleEye, najbardziej zaawansowanego satelity obserwacyjnego w historii Polski. Już w połowie tego roku, dzięki współpracy z firmą SpaceX, satelita zostanie wystrzelony na orbitę, otwierając nowy rozdział w polskiej eksploracji kosmicznej.

Mikrosatelita już niebawem na orbicie

Jego masa wynosi ok. 55 kg, a wymiary wynoszą odpowiednio 55 cm x 150 cm x 90 cm po rozłożeniu paneli słonecznych. To najbardziej zaawansowany technologicznie mikrosatelita, stworzony przez polskich inżynierów. Projekt wprowadza Polskę do grona nielicznych państw, w których powstają tak zaawansowane systemy kosmiczne.

EagleEye przeszedł już finalne testy kwalifikacyjne, potwierdzając swoją gotowość do misji kosmicznej. W połowie roku zostanie wystrzelony na orbitę okołoziemską z bazy Vandenberg w Kalifornii za pomocą rakiety Falcon-9. Satelita, opracowany został przez konsorcjum, w skład którego wchodzą Creotech Instruments (lider projektu), Scanway S.A. oraz Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

– Obecnie rozpoczynamy przygotowania satelity do wysyłki do USA, do bazy Vandenberg, gdzie odbędzie się ostatnie ładowanie baterii pokładowych oraz integracja z rakietą Falcon-9. Kolejnym, końcowym już etapem będzie przygotowanie satelity do startu, za co jest odpowiedzialny nasz partner, firma SpaceX – mówi dr hab. Grzegorz Brona, Prezes Zarządu Creotech Instruments.

Współpraca polskich inżynierów

Projekt EagleEye opiera się na polskich technologiach kosmicznych. Zbudowany został na autorskiej platformie HyperSat, zaprojektowanej przez Creotech Instruments S.A. Lider projektu odpowiada także za przygotowanie elementów składowych platformy, integrację satelity, jak również wyniesienie na orbitę okołoziemską we współpracy z firmą ExoLaunch, która jest partnerem obsługującym dla SpaceX. Teleskop optyczny, w który wyposażona jest platforma, został zaprojektowany i wykonany przez polską firmę Scanway. Komputer instrumentu opracowany został z kolei przez Centrum Badań Kosmicznych PAN.

W ostatnim czasie satelita przeszedł rygorystyczne testy w Berlinie, w obecności przedstawicieli SpaceX. Testy obejmowały sprawdzenia wibracyjne i obciążeniowe, przekraczające warunki startu misji. Dodatkowo, w Centrum Badań Kosmicznych PAN, przeprowadzono testy termiczno-próżniowe, potwierdzające zdolność satelity do działania w próżni kosmicznej.

– Budowa zaawansowanego urządzenia, jakim jest satelita, wymagało zaangażowania setek ludzi, zarówno po stronie naszej firmy, jak i konsorcjantów zaangażowanych w to przedsięwzięcie. W ten sposób budujemy kompetencje nie tylko Creotech, ale całego sektora kosmicznego w Polsce – dodaje Marcin Mazur, Kierownik Projektu EagleEye.

Ten innowacyjny system już jest kluczowym elementem dla projektów cywilnych i obronnych, zarówno na arenie krajowej, jak i europejskiej.

źródło publikacji: https://creotech.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *