Blok gazowo-parowy Orlenu w Płocku. Fot. Orlen

Blok gazowo-parowy Orlenu w Płocku. Fot. Orlen

Technologie

Pierwsza taka instalacja w historii Orlenu

Już wiele razy pisaliśmy o pozytywnych przykładach współpracy nauki z przemysłem. Teraz jesteśmy świadkami kolejnej udanej kooperacji. Dzięki niej grupa PKN Orlen będzie mogła testować nowe katalizatory w oparciu o własne receptury.

Katalizator to substancja chemiczna, która jest niezbędna do przeprowadzenia procesu oczyszczania surowego kwasu tereftalowego.  – Celem PKN ORLEN jest wyprodukowanie katalizatora zawierającego znacznie mniej metalu szlachetnego, co korzystnie wpłynie na jego koszt, zwiększy efektywność ekonomiczną produkcji oczyszczonego kwasu tereftalowego oraz konkurencyjność firmy – informuje firma w komunikacie.

Nowa instalacja

Rozbudowa instalacji we Włocławku. Fot. Orlen

Rozbudowa instalacji we Włocławku. Fot. Orlen

Katalizatory będą sprawdzane na specjalnej linii we Włocławku. PKN Orlen poinformował o uruchomieniu pierwszej w historii Orlenu pilotażowej instalacji bocznikowej. To w niej testowane będą nowe katalizatory oparte na własnych recepturach. Opracowanie tego nie byłoby możliwe bez kilkuletniej współpracy spółki z naukowcami Uniwersytetu Warszawskiego.

– Dzięki instalacji innowacyjne rozwiązania wprost z fazy naukowych doświadczeń będziemy testować w realnych warunkach przemysłowych przed pełnym wdrożeniem ich w zakładzie produkcyjnym – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Obajtek podkreślił również, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat Orlen zamierza przeznaczyć na badania i rozwój przynajmniej 3 miliardy złotych.

Testy nowej instalacji potrwają około dwa lata. Po tym etapie Orlen podejmie współpracę z wybranym producentem katalizatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *