Aktualności

Pierwsza w Polsce taka instalacja. Będzie tu powstawał potrzebny surowiec dla Polski i całego regionu

Trzebinia to kilkunastotysięczne miasteczko położone między Krakowem a Katowicami. To tutaj powstanie pierwsza w Polsce instalacja wykorzystująca mikroorganizmy w procesie produkcyjnym na skalę przemysłową. Jakie branże przemysłu na tym skorzystają?

Właściciel inwestycji to Grupa Orlen. Budowana w Trzebini instalacja będzie przekształcała surowce pochodzenia roślinnego w ekologiczny kwas mlekowy. To surowiec bardzo potrzebny, gdyż jego niedobory spowodowały, że producenci z Polski i państw środkowoeuropejskich musieli importować produkt z Azji lub Europy Zachodniej.

Kwas mlekowy wysokiej czystości jest używany, m.in. przy produkcji poliaktydu, który to służy do wyrobu biodegradowalnych opakowań, a także w przemyśle budowlanym czy automotive.

W początkowym etapie funkcjonowania instalacja będzie wytwarzała 5 ton kwasu mlekowego rocznie, by docelowo zwiększyć moc produkcyjną do 5 000 ton rocznie. Warto podkreślić, że światowa produkcja kwasu mlekowego to ok. 520 tys. ton rocznie. Instalacja w Trzebini pozwoli na pokrycie krajowego zapotrzebowania na ten produkt.

–  Doskonale zdajemy sobie sprawę z rosnącego znaczenia nowych technologii w budowaniu przewag konkurencyjnych na rynku rafineryjno-petrochemicznym. Dlatego inwestujemy w czyste, innowacyjne rozwiązania, pozwalające rozszerzać nasze portfolio o nowoczesne, przyjazne środowisku produkty. Instalacja, którą budujemy w Trzebini, wychodzi naprzeciw globalnym trendom związanym z przetwarzaniem i ponownym wykorzystywaniem odpadów organicznych. Jest też kolejnym krokiem do budowy zaawansowanych kompetencji biotechnologicznych w naszej spółce ORLEN Południe – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Inwestycja w Trzebini powstanie do końca tego roku. Jej koszt to ok. 10 mln zł.

One thought on “Pierwsza w Polsce taka instalacja. Będzie tu powstawał potrzebny surowiec dla Polski i całego regionu

  1. Tadeusz Dolczewski Reply

    Informuję że pod koniec lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku w Lesznie (woj. poznańskie) była uruchomiona pierwsza w Polsce wytwórnia kwasu mlekowego na skale przemysłową. Byłem przy uruchomianiu tej wytwórni.
    Z wyrazami szacunku Tadeusz Dolczewski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *