Rakieta ASRAAM. Fot. MBDA

Rakieta ASRAAM. Fot. MBDA

Aktualności

Polska firma dostarczy części do rakiet F-35. Europejski koncern przyznał certyfikat dostawcy pierwszego poziomu

Komponenty do rakiet klasy powietrze-powietrze ASRAAM (uzbrojenie do myśliwców F-35). To właśnie te materiały wyprodukuje polski producent, firma Mesko ze Skarżyska-Kamiennej. Ich odbiorcą jest MBDA – międzynarodowy koncern, specjalizujący się w produkcji pocisków rakietowych.

Ścisła współpraca pomiędzy MESKO (grupa PGZ) i MBDA została nawiązana podczas ubiegłorocznych targów zbrojeniowych w Kielcach. Europejski koncern ogłosił wówczas, że MESKO stała się częścią globalnego dostaw dla rakiet CAMM i Brimstone. Od tego czasu producent ze Skarżyska-Kamiennej dostarczył 1000 części pocisków. Na podstawie ostatniej umowy, firma nadal będzie dostarczać te produkty.

Warto podkreślić, że przedstawiciele MBDA odwiedzili zakłady polskiego producenta w Skarżysku i Pionkach, gdzie oceniali kompetencje przemysłowe. Ich rezultatem było przyznanie MESKO certyfikatu pierwszego poziomu.

– Kolejne zamówienie oraz przyznanie certyfikatu dostawcy pierwszego poziomu sprawia, że MESKO ugruntowało swoją pozycję jako partnera MBDA. Oczekujemy, że polska firma będzie odgrywać coraz ważniejszą rolę w rozwoju oraz dostawach bogatego portfolio pocisków MBDA – powiedział Adrian Monks, dyrektor sprzedaży i rozwoju działalności MBDA w Polsce.

Mesko to firma z prawie stuletnią tradycją. Przedsiębiorstwo rozpoczęło działalność w 1924 r. jako Państwowa Fabryka Amunicji. Obecnie firma wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Spółka specjalizuje się w produkcji wyrobów i zespołów do wszystkich rodzajów amunicji i rakiet. Ich odbiorcą jest Wojsko Polskie, a także inne państwa NATO. Zakłady Mesko w Pionkach i Skarżysku Kamiennej dysponują najnowocześniejszą w Europie infrastrukturą do unieszkodliwiania zbędnych środków bojowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *