Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #42: Malowanie natryskowe

Odpowiednio przeprowadzone malowanie to ważne zadanie dla twórców rożnych produktów. Ma wpływ na estetykę, ale także na jakość obrabianych materiałów. Dlatego jednym z rozwiązań, które wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu może być malowanie natryskowe. Na czym polega?

Malowanie natryskowe to metoda malowania powierzchni, w której wykorzystywany jest pistolet lakierniczy (natryskowy). W tym narzędziu substancja do malowania (np. farba czy lakier) jest rozbijana na bardzo drobne krople i pod wpływem sprężonego powietrza przetłaczana przez niewielkie otwory pistoletu trafia na określoną powierzchnię.

Można wyróżnić dwa typy malowania natryskowego. W sposobie ręcznym musimy sami sterować pistoletem, natomiast przy metodzie automatycznej narzędzie może być umieszczone na bloku montażowym.

Technikę malowania natryskowego można stosować na różnych materiałach. Jest wykorzystywana, np. przy malowaniu karoserii pojazdów, powierzchni mieszkania (ściany, drzwi) czy impregnacji powierzchni drewnianych.

Malowanie natryskowe – choć wymaga odpowiedniego przygotowania – to rozwiązanie o wiele szybsze niż tradycyjne sposoby. Ta metoda jest także o wiele bardziej dokładna. Możemy dotrzeć do trudno dostępnych miejsc przez co, np. jesteśmy w stanie lepiej zabezpieczyć nasz produkt przed korozją. Właśnie dlatego z tej metody korzysta się przy produkcji wind w firmie Winda Warszawa. Jeśli jesteście ciekawi, jak przebiega pełen proces powstawania tych urządzeń, to zobaczcie odcinek programu „Fabryki w Polsce”, który nagraliśmy w zakładzie produkcyjnym tej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *