szczepionka przeciw Covid-19 fot. Pixabay

szczepionka przeciw Covid-19 fot. Pixabay

Aktualności

Polska firma wytworzyła antygen szczepionki przeciw COVID-19

Mabion, czyli polska spółka biotechnologiczna z Konstantynowa Łódzkiego włączyła się w globalną walkę z COVID-19. Wytworzyła, w ramach umowy z firmą biotechnologiczną Novavax, pierwszą partię antygenu, który zostanie wykorzystany w szczepionce przeciw wirusowi.

Novavax to amerykański producent szczepionek. W marcu została zawarta umowa między Mabionem i Novavaxem, dotycząca transferu technologii i prób technicznych produkcji szczepionki. – Będziemy wytwarzać najważniejszą część szczepionki – antygen szczepionkowy, czyli białko, które po podaniu [szczepionki] do organizmu pacjenta, wywołuje odporność – tłumaczył Sławomir Jaros, członek zarządu Mabion S.A. Również w marcu polska spółka podpisała porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju, na mocy którego Mabion może otrzymać na swoją działalność (zwłaszcza związaną z realizacją umowy z Novavaxem) do 40 mln zł.

Polacy na froncie walki z koronawirusem

W październiku została zaś podpisana kolejna umowa na linii Mabion-Novavax, tym razem dotycząca komercyjnego wytwarzania antygenu szczepionki przeciw COVID-19. – Jesteśmy dumni, że możemy wykorzystać nasze możliwości w zakresie wytwarzania leków biologicznych, aby sprawnie i skutecznie rozpocząć produkcję antygenu w ramach współpracy z Novavax – komentował wówczas Krzysztof Kaczmarczyk, prezes zarządu firmy Mabion.

Dziś obserwujemy owoce tej współpracy. Jak czytamy w jednym z oświadczeń spółki, antygen wyprodukowany przez Mabion „zostanie włączony w globalny łańcuch produkcyjny firmy Novavax, który aktualnie obejmuje produkcję antygenów w zakładach zlokalizowanych w Ameryce Północnej, Europie, Indiach i Azji”. Podkreślono także, iż latem Novavax podpisał umowę z Komisją Europejską na zakup do 200 milionów dawek szczepionki przeciw COVID-19.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *