Inwestycja za ponad miliard złotych. 300 nowych miejsc pracy. Produkcja stu tysięcy dużych samochodów dostawczych rocznie. Początek – pod koniec 2021-go roku. To tylko kilka konkretów z wieści, które płyną z gliwickiej fabryki Opel Manufacturing Poland. O nowej inwestycji poinformował premier Mateusz Morawiecki.
– Podjęta została decyzja o budowie, tutaj w Polsce, kolejnej wielkiej fabryki samochodów dostawczych – Opla, Peugeota. Wiadomo, że te dwa koncerny się integrują. Peugeot kupił Opla jakiś czas temu– powiedział premier Morawiecki po czym dodał: – Wiadomo, że każda fuzja pomiędzy poszczególnymi dużymi może skutkować pewnymi zamknięciami części zakładów. Tutaj mamy do czynienia z czymś odwrotnym – jakość pracy polskich pracowników, inżynierów, kadry zarządzającej jest tak wysoka, że ten wielki koncern francuski podjął decyzje nie tylko o kontynuacji produkcji samochodów, ale w szczególności podjął decyzje o rozpoczęciu produkcji samochodów dostawczych – dodał premier.
Fabryka w Gliwicach funkcjonuje od 21 lat. W 1998 r. z linii produkcyjnej zjechał pierwszy Opel Astra Classic, a następnie kolejne modele popularnej Astry czy Opla Agila. Jednak ostatnie lata nie były najlepsze dla śląskiego zakładu. Malała produkcja samochodów, a kierownictwo redukowało zatrudnienie.
Grupa PSA – która dwa lata temu kupiła od General Motors europejskie fabryki Opla – posiada pięć marek motoryzacyjnych: Peugeot, Citroen, DS, Opel i Vauxhall. Oprócz zakładu w Gliwicach, Grupa zarządza także fabryką w Tychach, o której pisaliśmy na łamach naszego portalu.
W czasie wizyty premiera spotkał się on z dyrekcją, inżynierami i pracownikami zakładu. Morawiecki zapowiedział rządowy grant na budowę fabryki samochodów dostawczych.
– Przemysł samochodowy to ponad 15% polskiego eksportu. To niezwykle ważna część całej gospodarki – mówił Prezes Rady Ministrów – Jednocześnie też wiemy doskonale, że jest to rozsadnik nowych technologii, innowacyjności, poprawy procesów produkcyjnych, usprawniania procesów operacyjnych. I dzięki temu możemy powiedzieć, że jesteśmy w awangardzie rozwoju technologicznego całego świata.
Dodaj komentarz