Elektrownia atomowa. Fot. Pixabay

Elektrownia atomowa. Fot. Pixabay

Aktualności

Przełomowe rozwiązanie KGHM. Pierwsze małe reaktory nuklearne w Polsce

Kilka dni temu przedstawiciele KGHM i firmy Nuscale zawarli umowę, której celem jest wdrożenie SMR (small modular reactor – ang. mały modułowy reaktor). Technologia ma zostać uruchomiona do 2029 roku i pozwoli na zredukowanie emisji dwutlenku węgla nawet o 8 mln ton.

Technologia opracowana przez amerykańską firmę NuScale Power to projekt modułowy. Elektrownia jądrowa zawierająca reaktor lekkowodny może dostarczyć moc do wytarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania czy produkcji wodoru.

Produkt NuScale jest w stanie generować 77MW energii elektrycznej przy użyciu bardziej bezpiecznej i mniejszej wersji technologii reaktora ciśnieniowego.

Podpisanie umowy KGHM z Nuscale. Fot. KGHM

Podpisanie umowy KGHM z Nuscale. Fot. KGHM

– Skalowalna konstrukcja NuScale – elektrownie, które mogą pomieścić do czterech, sześciu lub 12 pojedynczych modułów zasilania – oferuje korzyści płynące z energii bezemisyjnej i zmniejsza zobowiązania finansowe związane z obiektami jądrowymi o wielkości gigawatów – informuje KGHM.

Działania na rzecz dekarbonizacji

Uruchomienie małych reaktorów jądrowych jest związane ze strategią klimatyczną KGHM.

– KGHM z dumą inicjuje projekt produkcji energii w 100% wolnej od emisji dwutlenku węgla, wywiązując się ze swojego zobowiązania do prowadzenia działań na rzecz dekarbonizacji. Technologia SMR zwiększy efektywność kosztową firmy i przekształci polski sektor energetyczny – powiedział prezes KGHM Polska Miedź Marcin Chludziński.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *