kolej z Chin
Aktualności

Przewozy kontenerowe z Chin do Sławkowa. Kolejne porozumienie ze stroną chińską

Chengdu-Sławków (woj. śląskie). Przez Kazachstan, Rosję i Ukrainę. Tą trasą będą mogły przemieszczać się przewozy kontenerowe. 7 listopada podczas China International Import Expo podpisano porozumienie polsko-chińskie. To kolejna umowa zatwierdzona podczas międzynarodowych targów w Państwie Środka. O kontrakcie KGHM z chińskimi partnerami, pisaliśmy niedawno.

Spółka PKP LHS porozumiała się z China Railway Tielong Specialised Container Logistics B.U. oraz China Communications and Transport Association. – Dzięki temu będziemy mogli czerpać korzyści z położenia linii szerokotorowej i możliwości przewozu towarów bez konieczności przeładunku na granicy. Nasi partnerzy z Chin dostrzegli te walory, co potwierdza nasze perspektywy rozwoju – mówi Zbigniew Tracichleb, prezes zarządu PKP LHS.

Trasa będzie w pełni uruchomiona w 2019 roku. Z biegiem czasu, dołączą do niej kolejne chińskie miasta: Chongqing, Xi’an, Wuhan, Changsha oraz Zhengzhou .

Władze PKP LHS podkreślają, że w transporcie powrotnym, pociągi będą mogły jeździć Transkaspijską Międzynarodową Trasą Transportową. TMTT to alternatywa trasa kolejowa, która – prowadzi przez Turcję, Kaukaz i Azję Centralna do Chin – omija Rosję. Dzięki temu będzie możliwy m .in eksport żywności z Polski do Chin (obecnie Rosja nałożyła embargo na te produkty).

transport z ChinNegocjacje nad urochomieniem trasy z Chengdu do Sławkowa rozpoczęły się we wrześniu tego roku podczas II Kolejowego Foum Gospodarczego w Krakowie. Jednak to kilka dni temu podczas międzynarodowych targów, przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej  Xi Jinping zapowiedział otwarcie chińskiego rynku. – Chiny to nie tylko największy eksporter na świecie, ale również ogromny, rosnący rynek zbytu. Po raz pierwszy w historii przywódca Chin tak mocno zaakcentował potrzebę otwarcia rynku, podczas uroczystości otwarcia targów. Stwarza to duże możliwości rozwoju dla polskich eksporterów. W Szanghaju jest obecnie 3600 firm, ze 172 krajów. Cieszę się, że PKP LHS jest jedną z nich – mówi Dariusz Sikora, członek zarządu PKP LHS.

PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa to spółka Grupy PKP, która zarządza infrastrukturą szerokotorową oraz oferuje usługi logistyczno-spedycyjne.

Fot. lhs.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *