PGE Żarnowiec

źródło: www.gkpge.pl

AktualnościFabryki w PolsceInnowacje

Przetarg na budowę magazynu energii Żarnowiec

Już wkrótce Grupa PGE ogłosi przetarg na zaprojektowanie i budowę wielkoskalowego bateryjnego magazynu energii elektrycznej. Inwestycja o mocy do 263 MW oraz pojemności minimalnej 900 MWh, w formule pod klucz, ma zwiększyć potencjał magazynowania energii i poprawić stabilność KSE w warunkach transformacji energetycznej.

Wszczęcie postępowania przetargowego planowane jest na przełom czerwca oraz lipca 2024. Już teraz jednak można poznać warunki, jakie muszą spełniać wykonawcy chcący wziąć udział w przetargu. Zostały one opublikowane 30 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oraz udostępnione w Systemie Zakupowym Grupy PGE.

W ramach systemu Elektroenergetycznego Stacji Pomiarowo-Rozdzielczej w Żarnowcu planowana jest instalacja największej w Europie baterii magazynującej energię elektryczną. Ta imponująca inwestycja umożliwi nie tylko świadczenie usług regulacyjnych dla Operatora Sieci Przesyłowej, ale także zapewni bilansowanie dla lokalnych farm wiatrowych na lądzie oraz przyszłych farm wiatrowych PGE na Morzu Bałtyckim.

Projekt jest już zaawansowany. Obejmuje podpisaną umowę przyłączeniową, uruchomioną spółkę celową, pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii oraz zgłoszenie do certyfikacji na rynek mocy.

źródło publikacji: gkpge.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *