Robotyzacja

Robotyzacja

Aktualności

Przykre konsekwencje automatyzacji. Zwolnienia w VW Poznań

Kierownictwo Volkswagena zamierza zainwestować w poznańskiej fabryce 2 mld zł. Dzięki temu poziom automatyzacji wzrośnie z 40% do 80%, przez co spółka obniży koszty i zredukuje czas produkcji. Ciemną stroną medalu będzie jednak likwidacja 750 miejsc pracy do końca 2020 roku.

Warto jednak podkreślić, że w VW Poznań nie dojdzie do masowych zwolnień. Z pracy odejdą zatrudnieni na czas określony, a pozostała część ma zostać przeniesiona do innych działów.

– Jesteśmy w tej chwili w kontakcie z partnerami biznesowymi, dostawcami i sprawdzamy możliwości i ich potrzeby kadrowe. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę z tego jak dzisiaj wygląda rynek pracy. Nasi pracownicy to osoby przeszkolone, wykształcone i doświadczone w pracy w nowoczesnym środowisku. Jesteśmy przekonani, że nie będą mieli wielkich trudności w znalezieniu nowego pracodawcy – powiedział dla portalu gloswielkopolski.pl Jens Ocksen, prezes VW Poznań.

Likwidacja stanowisk pracy dotyczy szczególnie działu spawalni. W tym obszarze zostanie zainstalowanych 450 nowych robotów. Jak twierdzi Rafał Cieśla z „Głosu Wielkopolski” likwidacji ulegną stanowiska manualnego spawania i zgrzewania oraz pozostałe stanowiska produkcyjne i administracyjne.

W 2018 r. z taśm VW Poznań zjechało prawie 270 tys. pojazdów. Koncern to największy producent samochodów w Polsce. Grupa posiada 4 zakłady w Wielkopolsce: dwa w Poznaniu oraz po jednym we Wrześni i Swarzędziu-Jasinie. Spółka zatrudnia w Wielkopolsce ponad 11 tys. osób i jest największym pracodawcą w regionie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *