Aktualności

Rozbudowa huty szkła w Częstochowie to kolejna inwestycja w KSSE. Zobacz, jak wygląda rozwój Strefy

164 milionów euro. Tyle wyniesie budowa drugiej, częstochowskiej huty szkła. Inwestor – amerykańska firma Guardian Glass postanowiła rozwinąć swoją działalność w Polsce. Nowy zakład ma zatrudnić ok. 100 pracowników. Warto zwrócić uwagę, że ta imponująca inwestycja to jedna z wielu firm, rozwijających się Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Pracownicy nowej fabryki mają specjalizować się w produkcji szkła płaskiego (typu float) oraz wyrobie szkła powlekanego. W częstochowskiej hucie, będzie wytwarzane 1800 ton szkła na dobę, czyli trzykrotnie więcej niż wynosi dotychczasowa produkcja. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na I kwartał 2020 roku.

Międzynarodowy koncern Guardian funkcjonuje na rynku od 80 lat. Obecnie działa w kilkudziesięciu krajach świata. Jest jednym z liderów producentów szkła płaskiego, dostarczanego m.in. do przemysłu motoryzacyjnego czy budowlanego. Guardian to także jeden z największych producentów luster. Firma posiada już jedną hutę szkła w Częstochowie. Warto dodać, że Politechnika Częstochowska, we współpracy z amerykańskim przedsiębiorstwem utworzyła specjalny kierunek – technologie szkła i ceramiki.

Nowa huta szkła w Częstochowie to tylko jedna z wielu inwestycji w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. – Od początku 2018 roku pozyskaliśmy już 40 inwestycji wartych blisko 1,7 mld zł. Dzięki nim pracę w regionie znajdzie co najmniej 1,3 tys. osób, a firmy te utrzymają dotychczasowe zatrudnienie na poziomie prawie 14 tys. pracowników. W III kwartale tego roku przybyło nam 7 nowych inwestycji wartych ponad 98 mln zł, które pozwolą przedsiębiorcom w strefie zapewnić aż 660 miejsc pracy, w tym utworzyć ponad 120 nowych – mówi prezes KSSE dr Janusz Michałek.

W ciągu ostatnich trzech miesięcy w KSSE zinwestowała m.in. włoska firma Sapa (producent wnętrz do samochodów) czy polska Droma (systemy zabezpieczeń przeciwsłonecznych).

W strefie bardzo aktywne są polskie małe i średnie przedsiębiorstwa. – Polskie firmy zrealizują aż 70% wszystkich projektów pozyskanych przez nas w III kwartale roku. Rodzimi przedsiębiorcy zainwestują ponad 46 mln zł, utworzą 75 nowych miejsc pracy i utrzymają 430 już istniejących – zaznacza wiceprezes KSSE prof. Barbara Piontek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *