Słownik przemysłowy

Słownik przemysłowy #101: Spawanie łukiem krytym

Spawanie to proces polegający na łączeniu ze sobą metali poprzez ich nagrzanie oraz stopienie. Jednak ten proces może przebiegać za pomocą różnych sposobów. Pisaliśmy już o spawaniu orbitalnym. Przedstawiamy Wam kolejną technikę spawalniczą.

Spawanie łukiem krytym. Fot. NearEMPTiness, CC BY-SA 3.0,

Spawanie łukiem krytym. Fot. NearEMPTiness, CC BY-SA 3.0,

Spawanie łukiem krytym to metoda spawania, w której łuk elektryczny znajduje się między spawanym elementem a końcem topliwej elektrody. Skąd nazwa tego procesu? Podczas procesu spawania łuk jest pokryty warstwą granulowanego topnika i tym samym go nie widać. W czasie spawania topnik tworzy ochronną warstwę żużla i nie dopuszcza do utlenienia spoiny.

Ta metoda spawania cechuje się dużą sprawnością i wydajnością procesu. Producent może liczyć na dobrą jakość oraz stabilność wykonanej spoiny. Co więcej spawanie łukiem krytym to także dobry sposób dla pracowników. Chodzi o lepsze warunki pracy, bowiem w czasie tego procesu nie występują szkodliwe gazy spawalnicze, a sam łuk jest niewidoczny dla operatora.

Warto podkreślić, że spawanie łukiem krytym to bardzo uniwersalna metoda, gdyż można ją stosować do różnych rodzajów stali.

Z drugiej strony znajdziemy pewne wady tego procesu. W czasie spawania łukiem krytym operator jest ograniczony jedynie do pozycji podolnej i nabocznej. Ponadto w przypadku tej metody należy się odpowiednio przygotować, trzeba osuszyć i zebrać topnik.

Spawanie łukiem krytym to sposób, który idealnie nadaje się do spawania długich prostoliniowych złączy, zwłaszcza dużych konstrukcji stalowych. Jest stosowany m.in. w przemyśle stoczniowym i kolejowym, choćby przy produkcji rur czy zbiorników ciśnieniowych. Jak możecie zobaczyć w odcinku programu Fabryki w Polsce nagranym w zakładzie HFG Polska, w ten sposób obrabiane są także wielkie konstrukcje przemysłu morskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *